Results 1 to 13 of 13

Thread: Нещо съмнително потропва откъм кормилото.

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    29

    Default Нещо съмнително потропва откъм кормилото.

    Значи колата е 156 2.0 T.S., 1999 г.
    Завидно в добро състояние, направо невероятно е ходовата част. Карам я от Април тая година и не съм усетил нищо нередно да се обажда по ходовата част. Но...
    Не знам и дали ще успея да ви го обясня точно - още като я взех го усетих това нещо - като карам по лоши павета или пък по раздупчен асфалт, в момента, в който влизам с умерен удар в неравността, се чува фино почукване откъм кормилото. Ама не като да идва от ходовата част, напр. някъде отвън и отдолу, ами като че ли направо зад волана нещо почуква. И не е като тропане, по-скоро си е почукване. Усещам го и с прав и с навит волан, и когато е на скорост и когато не е, стига да хлътвам в нек`ва дупка или друга неравност - изпуква точно в момента на удара на колелото с ръба на неравността. Има и периоди, в които не го усещам - по седмица-две да кажем. И като цяло е доста фино и вече 7 - 8 месеца, не мисля че се е увеличил шума или честотата, по-скоро си е се на това дередже.
    Някакви идеи?
    Wherever You Go, Leave Behind Your Mark!

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    294

    Default

    И моята чука така, особено когато е студено. Звукът е кратък и отчетлив, като удар на метал в метал. Странното е, че се появава само понякога
    147 1.6 TS

  3. #3
    Младши алфист
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    29

    Default

    М-м... да-а... не мога да кажа, че е само когато е студено... но има периоди, в които не го усещам...
    Както и да е. Съмнявам се да е нещо сериозно. И все пак не е чак като от метал в метал. По-фино е, сякаш почукваш по пластмасова кутия... и съвсем определено го долавям непосредствено иззад волана. Нещо по кормилната уредба е.
    Преди тая кола имах Пежо, което имаше същия проблем, но потропваше много по-отчетливо и по-често. Обаче, в сервиза, където го поддържаха казаха, че ремонтът е скъп и резултатите като цяло не са много добри. Карах си го така три години - нямаше проблеми в тая връзка.
    Предполагам, че ако ремонтът на този проблем на Пежото е скъп и не особено сполучлив, то за Алфата сигурно ще се отнася същото, само че на квадрат. Така че... Това е положението!
    Wherever You Go, Leave Behind Your Mark!

  4. #4
    Младши алфист
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    29

    Default

    О, да... забравих. Имам един приятел с 1.9 JTD. Той ми каза за това тропане метал в метал. И при него го има. Едва ли е сериозно. Той кара и не му пука, карай и ти...
    Wherever You Go, Leave Behind Your Mark!

  5. #5
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Имах Уно преди време и такова почукване ме влудяваше
    В крайна сметка се оказа 1 лагер, който седи на кормилната ос, тази която отива от волана към пода. Смених лагера и изчезна чукането, но преди това ме дразнеше много
    Незнам как е устроена 156-цата, но може и при нея да е това

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bundesrepublik Deutschland
    Posts
    363

    Default

    Това чукане го има и при мене само, че се появява когато с много голяма скорост влеЗа в остар десен Завои и по патя има неравности......така си е от чисто нова . Рекламирах, ама ми се ухилиха и ми каzаха, ами АЛФА :P , и с това се приклучи вапроса. Така си иЗлиЗат от Завода просто

  7. #7
    Младши алфист
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    29

    Default

    Е... 156 m-jet... това в моя случай ще го приема като успокоение. Щом при теб го има от начало и не се е увеличило с времето и с километрите...
    Wherever You Go, Leave Behind Your Mark!

  8. #8
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Quote Originally Posted by 156 m-jet
    Това чукане го има и при мене само, че се появява когато с много голяма скорост влеЗа в остар десен Завои и по патя има неравности......така си е от чисто нова . Рекламирах, ама ми се ухилиха и ми каzаха, ами АЛФА :P , и с това се приклучи вапроса. Така си иЗлиЗат от Завода просто
    Е значи като откажат спирачките на Мерцедес (признат фабричен дефект) ще кажат "Е, кво искаш, Мерцедес"
    Дали са ти страшен отговор

  9. #9
    тих психопат Член на клуба stelt's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Русе
    Age
    44
    Posts
    2,090

    Default

    Може би трябва да обърнете малко внимание на кормилната рейка. Забелязвам че при новите автомобили ресурса на тези възли се изчерпва доста бързо.
    AR 145 , 1.6 , 76 kw- ex; GT 1.9 JTD 110 KW, Giulia 2,2 Veloce
    Posted by Bat Vas:Алфиста трябва да има минимум две коли, ако не иска да ходи с градски транспорт от време на време.

  10. #10
    Младши алфист
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    29

    Default

    Да... наистина... отговорът е страхотен, но и ти май не си имал подобен проблем, щото не предлагаш вариант
    Но като цяло не мисля, че проблемът ми е равнозначен на този със спирачките на Мерцедес... все пак.
    Обаче на няколко места из темите забелязах туй-онуй лошо казано за Мерцедес Фен съм на Ферари и на Алфа съответно, но има и редица други марки, които уважавам. Мерцедесите... не са лоши коли... повярвайте.
    Както и да е, все пак мисля, че Stelt е прав. И аз подозирам, че проблемът е някъде по кормилната рейка. Но докато не спра да завивам, не бих поверил този ремонт на наши майстори. Просто се надявах, че е възможно да е нещо по-дребно и някой вече да се е сблъсквал с този проблем, но...
    Wherever You Go, Leave Behind Your Mark!

  11. #11
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Quote Originally Posted by modena360
    Да... наистина... отговорът е страхотен, но и ти май не си имал подобен проблем, щото не предлагаш вариант
    Но като цяло не мисля, че проблемът ми е равнозначен на този със спирачките на Мерцедес... все пак.
    Обаче на няколко места из темите забелязах туй-онуй лошо казано за Мерцедес Фен съм на Ферари и на Алфа съответно, но има и редица други марки, които уважавам. Мерцедесите... не са лоши коли... повярвайте.
    Както и да е, все пак мисля, че Stelt е прав. И аз подозирам, че проблемът е някъде по кормилната рейка. Но докато не спра да завивам, не бих поверил този ремонт на наши майстори. Просто се надявах, че е възможно да е нещо по-дребно и някой вече да се е сблъсквал с този проблем, но...
    Аз съм написал какво съм сменил на Уно при същият симптом Виж малко по-горе
    Колкото до "малък ресурс на кормилната рейка" ми звучи несериозно Нали се сещаш ако с 150км/h ми се скапе кормилото на кола 50К км какво ще направя завода Ако оживея

  12. #12
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    294

    Default

    Почти съм убеден, че не е свързано с кормилна рейка. Чукането се чува на няколко места и само когато е студено. След няколко минути работа на парното не се чува и звук. Не знам как са захванати пластмасите по таблото, но съм сигурен че е нещо там.
    147 1.6 TS

  13. #13
    Младши алфист
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    29

    Default

    Дано, дано
    Wherever You Go, Leave Behind Your Mark!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •