Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57

Thread: Някои истини за работата на дизеловите дигатели на празен ход+ Fuel Cut Off

  1. #1
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default Някои истини за работата на дизеловите дигатели на празен ход+ Fuel Cut Off

    Преди доста време бях чел тази статия и случайно я намерих сейвната в док файл на компютъра, та реших да споделя информацията, защото разсейва някои от най-масовите заблуди около дизеловите двигатели и тяхната правилна експлоатация. Аз лично съм се бях подвел, но след прочитането на информацията си промених навиците.
    Статията е на английски, нямам време да я преведа, ако някой има време и желание, нека го направи.
    Накратко казано, не е полезно за един дизелов двигател да работи на празен ход, безсмислено е да се 'подгрява' сутрин 2-3-4-5 минути, защото ефектът е точно обратен и други подобни.
    Attached Files Attached Files
    Last edited by pr_00f; 11-02-2009 at 17:16.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  2. #2
    алкохолист pr_00f's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    5,104

    Default

    Я дизел гуруто да си каже тежката дума.
    При движение на скорост без да се подава газ- примерно по нанадолнище съвременните бензинови двигатели имат така наречената "cut-off" или както искате го наречете Еко функция (примерно над 1500 оборота спира подаването на гориво)
    Има ли такова нещо при дизелите , да конкретизираме за JTD двигателите в подписите ни.
    Чувал съм много различни мнения.
    И ако има на какви обороти се случва това паметно събитие ?
    Alfa 147 Q2 1.9 JTDm 16v @150++ 2007 червената злобичка ;;; Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
    ex. Alfa 155 1.7 '93;;; ex. Alfa 147 1.9 JTDm 16v @140+ R.I.P. ;;; ex. Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001

  3. #3
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    'Дизел гуру'...'тежка дума'...не са ми присъщи нито едното, нито другото
    Ако не ме лъже паметта, преди много време Пинко беше писал по твоя въпрос в една тема в ланча-форума (а може и в този форум да беше, не помня ), а именно - че няма разход на гориво. Не бих могъл да се обоснова добре.
    Знам, че когато си двигнеш крака от педала, спираш горивоподаването и двигателят си влиза в компресорен режим един вид. Май компютърът подаваше сам нафта, когато паднат прекалено много оборотите, но нека някой по-запознат да си каже
    Last edited by trustworthy; 04-02-2009 at 23:36.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  4. #4
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    64

    Default

    На старите ДВГ с механични ГНП, не става, както и знаете. На модерните впръсквачите са с управление, така, че не е проблем да се спре горивото на принудителен празен ход. Изобщо за какво ви е да подавате нафта в цилиндрите на този режим?
    Лудия

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    64

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    Преди доста време бях чел тази статия и случайно я намерих сейвната в док файл на компютъра, та реших да споделя информацията, защото разсейва някои от най-масовите заблуди около дизеловите двигатели и тяхната правилна експлоатация. Аз лично съм се бях подвел, но след прочитането на информацията си промених навиците.
    Статията е на английски, нямам време да я преведа, ако някой има време и желание, нека го направи.
    Накратко казано, не е полезно за един дизелов двигател да работи на празен ход, безсмислено е да се 'подгрява' сутрин 2-3-4-5 минути, защото ефектът е точно обратен и други подобни.
    Така е. Но имай предвид, че написаното е валидно в голяма степен за дизелови двигатели с неразделнакамерно смесообразува (директно впръскване). Старите дизели с разделнокамерно смесообразуване (предкамера или вихрова камера и щифтов разпръсквач с голям диаметър) са доста по-нечувствителни към продължителното "кълцане" на празен ход и минимална честота на въртене.
    Лудия

  6. #6
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by pr_00f View Post
    Я дизел гуруто да си каже тежката дума.
    При движение на скорост без да се подава газ- примерно по нанадолнище съвременните бензинови двигатели имат така наречената "cut-off" или както искате го наречете Еко функция (примерно над 1500 оборота спира подаването на гориво)
    Има ли такова нещо при дизелите , да конкретизираме за JTD двигателите в подписите ни.
    Чувал съм много различни мнения.
    И ако има на какви обороти се случва това паметно събитие ?
    Кът-офф има на всички инжекционни и моноинжекционни системи Има го и при комън-реил дизелите като се минава в кът-офф режим по-картата на натоварването когато е под определени граници и когато колата не е на празен ход При последните модели дори има preinjection i postinjection които принудително правят двигателна спирачка чрез впръскването на малки количества нафта в определени моменти така се избягва лекото забявяне на реакциите на оборотите което има в първите комънрейли и се получава доста добър респонс на мотора - като тва същото вече го има и при новите бензини с директно впръскване

    ПС> Ако обаче питате за кът-офф заглавието на темата си противоречи с въпроса защото празния ход на мотора е съвсем отделенрежим на работа при който кът-офф е невъзможно понятие
    Last edited by Bobo; 04-02-2009 at 23:56.
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  7. #7
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Е това е отговор

    Нямат общо кът-офф и работа на празни, но предполагам, че Професорът просто е използвал случая да попита
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  8. #8

    Default

    Дотук всичко ясно, а какво се получава примерно при 5 км спускане на скорост с над 1500 оборота, когато налице е cut-off? Двигателят не изстива ли и не се ли влошава мазането?
    Alfa Romeo 145 1.9 JTD

  9. #9
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Аз лично не виждам къде ще намериш такова спускане...

    И да допълня по темата- всички дизелови двигатели с електрическо управление на впъскването си имат Cut- off- т. е. не е задължително да е комън рейл. И подозирам, че подаването на гориво се подновява чак около честотите на празен ход, а не както при бензиновите- около 1600- 1800 оборота.
    Last edited by didod; 05-02-2009 at 10:41.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  10. #10
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by Max View Post
    Дотук всичко ясно, а какво се получава примерно при 5 км спускане на скорост с над 1500 оборота, когато налице е cut-off? Двигателят не изстива ли и не се ли влошава мазането?
    Изстива, защото помпа въздух, но реално изстиване можеш да усетиш само зимата. Но и бензините също изстиват при спускане на скорост без газ.
    А мазането няма почти нищо общо с горивоподаването, а с въртенето на коляновият вал, така че няма какво да се притесняваш

    @didod

    Бях чел някъде, че около 700 оборота започвало подаването (за някакво ТДИ май ставаше дума), но по лични наблюдения от моята кола, си мисля, че е по-рано. Пак някой капацитет ще трябва да каже.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  11. #11
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Между другото може да опитате да го усетите. Вдигаш примерно на 3- та над 2000 оборота, пускаш педала и гледаш- кога ще спре да забавя чувствително. На бензиновите се усеща много ясно. Или ако някой има алфадиаг или виза- вътре много лесно се вижда цикловата порция докога ще е 0.

    Колкото до спускането- не вярвам някой да намери наклон, при който да спуска с 1500 оборота повече от километър. Все пак тази кола ще спре.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  12. #12
    Запален алфист Gh0stRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    36
    Posts
    404

    Default

    Quote Originally Posted by Max View Post
    Дотук всичко ясно, а какво се получава примерно при 5 км спускане на скорост с над 1500 оборота, когато налице е cut-off? Двигателят не изстива ли и не се ли влошава мазането?
    Мазането си е ок, щом се върти коляновия вал. А загряването на двигатела основно идва от триенето и много по-малко от горенего на сместа....
    147 2.0 Selespeed 51%Sofia Driving
    Stilo 1.6 - ex 75%Sofia Driving
    156 2.4 JTD - ex

  13. #13
    метален Член на клуба bager's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София
    Age
    50
    Posts
    1,028

    Default

    “Let it run for 30 sec to a minute to insure that the entire engine has oil pressure then pull out easy. I like to take it pretty easy until the temp gauge starts moving then drive in your normal manner.”


    Ей така действам и аз.
    ALFA ROMEO 156 SW SELESPEED - EX
    ALFA ROMEO 159 SW 1.9 Mjet - EX
    ALFA ROMEO 156 2.4 JTD-EX
    ALFA ROMEO 33 1.8TD -R.I.P.

  14. #14
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Quote Originally Posted by bager View Post
    “Let it run for 30 sec to a minute to insure that the entire engine has oil pressure then pull out easy. I like to take it pretty easy until the temp gauge starts moving then drive in your normal manner.”


    Ей така действам и аз.
    Подкрепям
    Това се прави, за да се "разбие" маслото.
    После лекичко и плавно до и около 2000 оборота.
    След като стигне 70 градуса, започвам да карам нормално.

  15. #15
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by Gh0stRider View Post
    Мазането си е ок, щом се върти коляновия вал. А загряването на двигатела основно идва от триенето и много по-малко от горенего на сместа....
    A кой е казал, че водната помпа спира да се върти и охлаждащата течност да циркулира Дори лятно време това е един от най-ефективните начини да се охлаид един двигател - спускане на скорост, без газ
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •