Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: проблем с температура на 147!

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Бургас
    Posts
    273

    Default проблем с температура на 147!

    проблема ми е следния:
    сутрин като запаля колата и тръгвам от Поморие към Бургас (20км + 5-6 градско). за това време колата ми не вдига повече от 50 градуса! и парното не духа топло. когато вляза в градското ми трябва доста време докато стигне 70! след това ако пак тръгна извънградско на 5-та температурата пада много бързо на 50 градуса!

    някой може ли да ми помогне - термостат ли е това, датчик ли е, обезвъздушаване ли иска?
    Alfa Romeo 147 1.6 TS Distinctive

  2. #2
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Всичко е възможно. Няма как да се разбере по интернет. Моята е същата, като термостатът е нов. Скоро ще я вкарвам в бокса за проверка.

  3. #3
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Quote Originally Posted by stani4a View Post
    проблема ми е следния:
    сутрин като запаля колата и тръгвам от Поморие към Бургас (20км + 5-6 градско). за това време колата ми не вдига повече от 50 градуса! и парното не духа топло. когато вляза в градското ми трябва доста време докато стигне 70! след това ако пак тръгна извънградско на 5-та температурата пада много бързо на 50 градуса!

    някой може ли да ми помогне - термостат ли е това, датчик ли е, обезвъздушаване ли иска?
    Разваленият термостат има 2 симптома.
    Колата ти ги показва на 100%.
    Смени си термостата и ще имаш парно.

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Бургас
    Posts
    273

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaaaay View Post
    Всичко е възможно. Няма как да се разбере по интернет. Моята е същата, като термостатът е нов. Скоро ще я вкарвам в бокса за проверка.
    аз си мисля да не е някой датчик който да подава грешно инфо към термостата? но тъй като съм изключителен НЕразбирач, първо питам тук!
    Alfa Romeo 147 1.6 TS Distinctive

  5. #5
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Quote Originally Posted by stani4a View Post
    аз си мисля да не е някой датчик който да подава грешно инфо към термостата? но тъй като съм изключителен НЕразбирач, първо питам тук!
    Не е датчик, термостатът се управлява механично.
    Твоят е блокирал в отворено положение, както става в 99% от случаите. Ако беше в затворено, щеше да кипва.
    Охладителната течност на колата циркулира в два кръга. Първият когато е студена - водата се върти само около мотора, не премина през радиаторите. Вторият кръг сработва, когато позагрее и той представлява циркулирация на водата навсякъде. Термостатът е уредът, който регулира тези два процеса/цикъла. Когато е студено, той ограничава циркулацията в първия кръг. Когато стане топло, отваря и пуска водата към втория кръг, за да се охлажда. Ако водата започне да изстива, той затваря (малко), за да компенсира работната температура.
    Дано съм бил ясен
    В твоя случай водата циркулира през радиаторите, дори когато е студена. Така допълнително се обдухва (на извънградско) и никога не може да се повиши температурата и да имаш парно като хората.
    Смени термостата, но си вземи хубав, на BEHR, за да нямаш ядове с разни ментаци.
    Ето тук има хубави части и точно това е за твоята кола, вземи си го с датчика!
    http://www.axm-auto.com/index2.php?b...menkl=2&show=1
    Успех!

  6. #6
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Не е съвсем така. Моята дори, когато показва 60 градуса, парното си работи перфектно. Във Вантотрейд съм питал и ми казаха, че най-често се поврежда уреда на таблото, т.е. не показва истинската температура. Обаче може да и да е датчика на термостата, самият тармостат или нещо друго. Трябва да се провери в сервиз и то свестен!

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Бургас
    Posts
    273

    Default

    а това как ви се струва: карам и температурата е на 50 градуса, пускам по инерция и стрелката бавно започва да се вдига! включвам пак на пета, газ, стрелката пада и пак е на 50!
    Alfa Romeo 147 1.6 TS Distinctive

  8. #8
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaaaay View Post
    Не е съвсем така. Моята дори, когато показва 60 градуса, парното си работи перфектно. Във Вантотрейд съм питал и ми казаха, че най-често се поврежда уреда на таблото, т.е. не показва истинската температура. Обаче може да и да е датчика на термостата, самият тармостат или нещо друго. Трябва да се провери в сервиз и то свестен!
    Колегата е написал, че няма и парно - втория признак

  9. #9
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Quote Originally Posted by stani4a View Post
    а това как ви се струва: карам и температурата е на 50 градуса, пускам по инерция и стрелката бавно започва да се вдига! включвам пак на пета, газ, стрелката пада и пак е на 50!
    Когато си по енерция, моторът работи под 1000 оборота и върти по-бавно водата, от там и по-бавно се охлажда, т.е. има време да се стопли.

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    252

    Default

    Quote Originally Posted by Dodo 155 View Post
    Когато си по енерция, моторът работи под 1000 оборота и върти по-бавно водата, от там и по-бавно се охлажда, т.е. има време да се стопли.
    Аз вчера карах 80 км. извънградско само на пета и температурата ми не се дигна повече от 60 градуса. Парното го има, ама горе-долу... Слаба работа...Когато си влязох в Пловдив обаче, още на третия светофар ми показа 90 градуса и не мръдна до гаража. Това не е нормално, така ли да разбирам?
    И ако си купя термостат, трябва да е с датчик ли? Има ли разлика със или без?
    Питам щото ми е мътна тази материя. Колегата горе много добре обясни за кръговете, но не ми стана ясно за датчика. Щото разликата е 15 лв. де...
    И може ли човек сам да си го смени или пак требе некой "майстор" измислен да се занимава?
    ALFA ROMEO 146 1.6 TS 16V 1998
    ПЛОВДИВ

  11. #11
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    При мен нещата седят така : На вън е -8 градуса. Колата е умряла от студ цяла нощ, паля и след около 3-4 минути бавно темпо из кварталните улички е вдигнала 60 градуса....после обаче като карам по-бързо извън квартала след 6 км някъде стига 75-80 градуса....Та мисля, че и аз съм за термостат. Явно ще се ходи при Лисан, дано само няма много народ записан за януари
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  12. #12
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    София
    Posts
    18

    Default

    И аз бях като тебе, но вчера си смених термостата и вече нямам проблеми. Новия ми термостат не е на Behr и няма датчик сложих си стария датчик и за момента се държи доста добре.Ако питаш мене направо сменяй термостата и не мисли.

  13. #13
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Quote Originally Posted by hollyman_R View Post
    Аз вчера карах 80 км. извънградско само на пета и температурата ми не се дигна повече от 60 градуса. Парното го има, ама горе-долу... Слаба работа...Когато си влязох в Пловдив обаче, още на третия светофар ми показа 90 градуса и не мръдна до гаража. Това не е нормално, така ли да разбирам?
    И ако си купя термостат, трябва да е с датчик ли? Има ли разлика със или без?
    Питам щото ми е мътна тази материя. Колегата горе много добре обясни за кръговете, но не ми стана ясно за датчика. Щото разликата е 15 лв. де...
    И може ли човек сам да си го смени или пак требе некой "майстор" измислен да се занимава?
    Сменяш и датчика, не че е толкова важно за загряването и температурата, но ще си сигурен, че няма да се прецака утре и да те направи луд - да ти показва по-висока или по-ниска от реалната температура и да се шашкаш. Някъде мернах една тема, в която един колега си мислеше, че има сериозен проблем с термостата, а се оказа датчик. Така че, за 15 лв. не си заслужава по-голямо главоболие, според мен.

  14. #14
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Ммм... има и друга страна...Някой колеги се оплакват, че след смяна на термостат + датчик им показва грешни показания поради дефектен датчик...Така че всичко си е на късмет.
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  15. #15
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Бургас
    Posts
    273

    Default

    а как да раберем дали е термостат или само датчик?
    Alfa Romeo 147 1.6 TS Distinctive

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •