Results 1 to 15 of 15

Thread: Кой управлява пускането на вентилатора за охлаждане на водния радиатор.

  1. #1
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default Кой управлява пускането на вентилатора за охлаждане на водния радиатор.

    Въпроса ми е следния кой управлява пускането на вентилатора за охлаждане на радиатора. Предполагам че го пуска ЕКУ-то като взима стойността отчетена от датчика на термостата, но ми се иска да не е така или сигнала е от другаде. Искам да мога да включвам когато пожелая съпротивления 2К ома и Еку-то да мисля че двигателя е суден и да подава по богата смес, за повече Повер. Но ме притеснява това че ако се върже такова съпротивление и се включи ако температурата на двигателя стане висока няма кой да включи вентилатора за да охлади радиатора, ако се включва от еку-то.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  2. #2
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Smile

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    Предполагам че го пуска ЕКУ-то като взима стойността отчетена от датчика на термостата, но ми се иска да не е така . .
    За съжаление е така. Щом можеш да го включваш и изключваш /предполагам, че няма да караш постоянно така/ няма да е проблем и да си следиш температурата. Като почне да отива към 100гр го изкл. и така. Зимата според мен изобщо няма да има проблем с температурата. Обаче сега ми идва друго наум - двг си има обратна връзка - ламбда?! Богата смес - корекция.

    пп чипосваш а? по-тънкия начин.
    Last edited by code; 24-12-2008 at 20:43.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  3. #3
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    То по този път съм минал вече но искам още. Обратна връзка има но като е студена колата сякаш върви повече отколкото като загрее ако Екуто казва че двигателя е студен сместа си става по богата и ламбдата не я намаля защото уж двигателя е студен. А за гледането на температурата е ясно но датчика в купето не е от няй верните примерно двигателя е на 90 градуса а на датчика отчита малко след 80 няколко алфи съм закачал до сега и на всички е така. За съжаление ще трябва да съм наблюдателен и то доста проблема е че по някога при разни гонки може и да се заплесне човек и за едната глупост да се свари чайника.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  4. #4
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Smile

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    То по този път съм минал вече но искам още. Обратна връзка има но като е студена колата сякаш върви повече отколкото като загрее ако Екуто казва че двигателя е студен сместа си става по богата и ламбдата не я намаля защото уж двигателя е студен. А за гледането на температурата е ясно но датчика в купето не е от няй верните примерно двигателя е на 90 градуса а на датчика отчита малко след 80 няколко алфи съм закачал до сега и на всички е така. За съжаление ще трябва да съм наблюдателен и то доста проблема е че по някога при разни гонки може и да се заплесне човек и за едната глупост да се свари чайника.
    Прав си, направих го по-умен отколкото е иначе за температурата като си знаеш къде стои стрелката по принцип прави впечатление като почне да катери. Може и да си вържеш копчето за съпротивлението успоредно със 1-ва степен на вентилатора.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  5. #5
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    пускането на перката при 155 е от датчика на радиатора водния. На 156 няма ли такъв датчик? Отделно датчика на термостата е за компа да смени режима на двигателя след като мине определена температура и отива към нормален темп. диапазон на работа!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  6. #6
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Прав си, направих го по-умен отколкото е иначе за температурата като си знаеш къде стои стрелката по принцип прави впечатление като почне да катери. Може и да си вържеш копчето за съпротивлението успоредно със 1-ва степен на вентилатора.
    Ами ако се пусне вентилатора може и да се изгуби смисъла от обогатяването на сместа защото все пак е консуматор на ток т.е. двигателя ще се натовари.

    пускането на перката при 155 е от датчика на радиатора водния. На 156 няма ли такъв датчик?
    Аз да ти кажа не знам как е и затова питам дали няма датчик щот не съм виждал но не съм и търсил.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  7. #7
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    На моята са ми пускали вентилатора от закачен лаптоп, което идва да покаже ..? На 156 предполагам е същото.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    Въпроса ми е следния кой управлява пускането на вентилатора за охлаждане на радиатора?
    Ей тези двамата с червено - РЕЛЕ и РЕЗИСТОР
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails naread.jpg  
    156 AR67601 BN 1.6TS 16V CF2 BASE
    Bosch Motronic M2.10.4 MPFi

  9. #9
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    На моята са ми пускали вентилатора от закачен лаптоп, което идва да покаже ..? На 156 предполагам е същото.
    И аз си го пускам през алфадиага, само се чудя този ресистор за какво е релето ясно
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Pepo View Post
    Ей тези двамата с червено - РЕЛЕ и РЕЗИСТОР
    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    И аз си го пускам през алфадиага, само се чудя този ресистор за какво е релето ясно
    Резисторът променя съпротивлението си според температурата на радиатора и от него зависи дали перката на радиатора ще завърти или не. Според температурата/съпротивлението се вкл I степен.
    Last edited by Pepo; 25-12-2008 at 10:07. Reason: Корекция
    156 AR67601 BN 1.6TS 16V CF2 BASE
    Bosch Motronic M2.10.4 MPFi

  11. #11
    Болен алфист vegatta's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пазарджик
    Age
    39
    Posts
    1,811

    Default

    перката се пуска от компа и демек взима инфо от датчика на темостата
    Ако искаш да си пускаш перката принудително може да го правиш от релетата пред акумолатора обаче запаметява грешка в ЕКУ-то
    А резистора е за първа степен и релетата са две
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD...Alfa Romeo 155 2.0 8V TS Turbo... Alfa Romeo 75 2.0 TS...Powered By ...

  12. #12
    Болен алфист vegatta's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пазарджик
    Age
    39
    Posts
    1,811

    Default

    Quote Originally Posted by Pepo View Post
    Резисторът променя съпротивлението си според температурата на радиатора и от него зависи дали перката на радиатора ще завърти или не. Според температурата/съпротивлението се вкл I и II степен.
    Колегата е с Motronic 1.5.5 и там не е така както си го описал
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD...Alfa Romeo 155 2.0 8V TS Turbo... Alfa Romeo 75 2.0 TS...Powered By ...

  13. #13
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    И аз си го пускам през алфадиага, само се чудя този ресистор за какво е релето ясно
    Пак ми се струва че се занимавате с безмислици,кви са тия тунинги бресложете си по един чип,проходна генерация,филтърче и тва е,повече тунинг на атмосферка само с валове,ма там е скъпичко
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  14. #14
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    Пак ми се струва че се занимавате с безмислици,кви са тия тунинги бресложете си по един чип,проходна генерация,филтърче и тва е,повече тунинг на атмосферка само с валове,ма там е скъпичко
    е това са нещата... тия кокошкарси работи и аз съм ги пробвал - кой знае какъв ефект няма, даже дебитомерите си отварям, но само реално влошаваш работния режим на мотора... не си струва играта! Мурджев го е казал горе!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  15. #15
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Еми ми остават валовете значи и не са скъпи много искат ми 200 паунда без доставката и монтажа а паунда е 2лв доставката около 100-150лв и монтажа с чипа към 700лв. Но ме притеснява това че колата отново ще умре в ниските обороти което ме разубешдава малко, а по принцип валовете които съм харесал са с най лекичките и има дават работен диапазаон от 1500-6500.
    А съпротивлението мисля да го включвам когато реша да го направя да се включва с бутон от купето ,а за ефекта ще стане ясно като се сложи пробва и засече с някоя друга кола, ще я видя на алфадиага какви стойности дава с какъв аванс работи дебитомера отчита ли си килограмите и разни такива работи.
    Очаквам мнения на колеги които са пробвали въпросното нещо
    Last edited by Novachev; 25-12-2008 at 14:10.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •