Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31

Thread: Въпрос за зимни гуми

  1. #16
    започва да се пристрастява frantic's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Age
    44
    Posts
    94

    Default

    Аз съм с Firestone (май така се пишеше)вече втора зима, страшни са и не са от най-скъпите
    Alfa Romeo 146, boxer

  2. #17
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Враца
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by DerMeister View Post
    Алуминиевите джанти не е хубаво да се карат зимата, защото при студ алуминия се чупи по-лесно, а в преспите и хлъзгавините по-трудно се виждат дупките и лесно може да се нацепиш в някой бордюр.
    Не са проблем за алуминия толкова температурните разлики, колкото лугата и солта, която се хвърля по пътищата. Алуминия не е устойчив на алкални соли, каквито се съдържат в разтворите, които се хвърлят по пътищата и става на шупли като швейцарско сирене. За това през зимата по-добре със стоманени джанти, а за лятото алуминиевите. Колкото до размера на джантите важен е този, който производителя препоръчва.

    156 TS 2.0'99

  3. #18

    Default

    Quote Originally Posted by h.marinsky View Post
    Не са проблем за алуминия толкова температурните разлики, колкото лугата и солта, която се хвърля по пътищата. Алуминия не е устойчив на алкални соли, каквито се съдържат в разтворите, които се хвърлят по пътищата и става на шупли като швейцарско сирене. За това през зимата по-добре със стоманени джанти, а за лятото алуминиевите. Колкото до размера на джантите важен е този, който производителя препоръчва.

    156 TS 2.0'99
    Ами, то джантите всъщност не са алуминиеви, а са изработени от така наречените леки сплави. Освен това веднъж са боядисани и втори път са лакирани. Несъстоятелно е и твърденията, че през зимата тези джанти стават ''по крехки", ''по чупливи'' и каквото там се сетите. Иначе казано - освен финансова, няма никаква пречка целогодишно да се кара с такъв тип джанти.
    Last edited by Pepo; 20-11-2008 at 10:06.
    156 AR67601 BN 1.6TS 16V CF2 BASE
    Bosch Motronic M2.10.4 MPFi

  4. #19
    Процес на пристрастяване alfapz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Пазарджик
    Posts
    184

    Default

    Quote Originally Posted by Pepo View Post
    Ами, то джантите всъщност не са алуминиеви, а са изработени от така наречените леки сплави. Освен това веднъж са боядисани и втори път са лакирани. Несъстоятелно е и твърденията, че през зимата тези джанти стават ''по крехки", ''по чупливи'' и каквото там се сетите. Иначе казано - освен финансова, няма никаква пречка целогодишно да се кара с такъв тип джанти.
    В Пазадрджик съм забелязал , че всяка зима по - скъпи коли масово слагат стоманени джанти ... и не чак толкова скъпи , разбира се. Явно си има някаква причина за това
    Хиляда триста петдесет и един кубически сантиметра сърце ...

  5. #20
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Ами ако ще се слагат вериги, в общия случай летите джанти не са най-добрия вариант
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  6. #21

    Default

    Quote Originally Posted by alfapz View Post
    В Пазадрджик съм забелязал , че всяка зима по - скъпи коли масово слагат стоманени джанти ... и не чак толкова скъпи , разбира се. Явно си има някаква причина за това
    Финансова

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    Ами ако ще се слагат вериги, в общия случай летите джанти не са най-добрия вариант
    Зависи от веригите

    От години вторият ми чифт джанти (за зимните гуми) винаги e бил и е Alloy Wheels. Никога не съм имал проблем нито с корозия, нито с вериги. Споделям личен опит. Ако някой има друго впечатление, нека да каже - само да не е нещо от сорта на "Имах един приятел, който чул..."
    156 AR67601 BN 1.6TS 16V CF2 BASE
    Bosch Motronic M2.10.4 MPFi

  7. #22
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    sevlievo
    Posts
    39

    Default

    само фулда кристал
    фиат мултипла jtd
    ФОРД ПУМА

  8. #23
    Процес на пристрастяване alfapz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Пазарджик
    Posts
    184

    Default

    Pepo ,
    нещо не ме разбра... Карай
    Хиляда триста петдесет и един кубически сантиметра сърце ...

  9. #24

    Default

    Quote Originally Posted by alfapz View Post
    Pepo ,
    нещо не ме разбра... Карай
    Аз те разбрах, но ти не ме разбра
    Защо баровците в Пз карат с тенекета - виж цената на 17'' alloy и цената на 17'' usual. Цените на гумите от този размер и нагоре също са убийствени. От 16'' на 17'' е колкото от Земята до небето. Нямат нищо общо с разликата м/у 15'' и 16'' - това което караме с наш'те коли. А това, че карат скъпи коли прави ли ги по ''запознати" (теория за "крехките" джанти) от останалите?
    Last edited by Pepo; 20-11-2008 at 18:52.
    156 AR67601 BN 1.6TS 16V CF2 BASE
    Bosch Motronic M2.10.4 MPFi

  10. #25
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Враца
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by Pepo View Post
    Ами, то джантите всъщност не са алуминиеви, а са изработени от така наречените леки сплави. Освен това веднъж са боядисани и втори път са лакирани. Несъстоятелно е и твърденията, че през зимата тези джанти стават ''по крехки", ''по чупливи'' и каквото там се сетите. Иначе казано - освен финансова, няма никаква пречка целогодишно да се кара с такъв тип джанти.
    Боядисани и лакирани са от външната страна, а отвътре си е гол метал. Освен това лака не е много здрав и лесно се надрасква и олющва. На предишната ми кола след 2 зими каране сега лака е надигнат и ако натисна с пръст пада. Иначе на мен лично ми е по-евтино да си купя само комплект зимни гуми и да обуя летите джанти, а не да давам 100-150 лв още за стоманени джанти.

  11. #26

    Default

    Quote Originally Posted by h.marinsky View Post
    Боядисани и лакирани са от външната страна, а отвътре си е гол метал.
    Не е гол метал
    156 AR67601 BN 1.6TS 16V CF2 BASE
    Bosch Motronic M2.10.4 MPFi

  12. #27
    Старши алфист J_I_V_K_O's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София/Враца
    Age
    36
    Posts
    629

    Default

    Аз пък на либрата сложих на летите джанти зимни 195/60/15 Continental до сега с такива несъм карал дано излязат читави. За жалост 15-ки 4х98 неможах да намеря а 14 невлизат от супорта. Кво може да има стане зимата на летите ?
    Lexus Is200
    Honda CBR 600 F4i


  13. #28
    започва да се пристрастява bobi_j_i's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    София/Плевен
    Posts
    88

    Default

    Колеги, ако сложа на летите джанти/в момента с гуми 195/50/15/ зимни гуми 185/60/15, дали ще опират?
    ALFA ROMEO 145 2.0 TD
    ALFA ROMEO 156 1.6 TS

    WEST SIDE

  14. #29
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Перник
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by bobi_j_i View Post
    Колеги, ако сложа на летите джанти/в момента с гуми 195/50/15/ зимни гуми 185/60/15, дали ще опират?
    Колега всичко зависи от това колко растояние имаш сега от гумата до калника,но с тези гуми 185/60/15 ще ти се вдигне около 1см,1.5см най мн.Прецени дали имаш толко растояние и готово!Аз имах същия проблем,но направих следното;взех си 185/65/14 + железни джанти 14-ки и така мисля че е най добре.
    Alfa Romeo
    145 2.0 16V T.SPARK(+.....)
    Не е важно как стоиш до колата си,важно е как я караш!!!

  15. #30

    Default

    И аз съм на 185/65/14 и си екстра. А преди бях 195/50/15 с много голям борд и при повечко хора яко стържене имаше, така че 195/60/15 не бих пробвал.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •