Results 1 to 1 of 1

Thread: Как да почистим ТПС потенциометъра!

  1. #1
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default Как да почистим ТПС потенциометъра!

    И така. Понеже в скоро време зачестиха проблемите ми с оборотите при спиране на кръстовище и в движение по инерция реших да закарам колата при моя човек в сервиза и да отворим ТПС-а.

    Та разглоби го той, почисти го и го затвори. Аз почистих дросела и монтирахме обратно на колата. Направихме адаптация и тръгнахме на тест драйв. Въпреки съмнянията ми, че няма да има подобрение, то подобрение се оказва, че има. Оборотите падат по плавно и чак когато спра тогава спират на 900. Въпреки, че на 1, 2 пъти ми се поразколебаха пак, но поне е много по-добре от преди и разколебанието се дължи само в повишаване на оборотите. Пропадане под 900 не усетих днес.

    Интересното е, че целия механизъм не е износен. Няма луфтове и други подобни. Имаше само малки стърготинки графит в края на пистите на потенциометъра, които евентуално могат да съзават проблем. Не знам дали от почистването на ТПС-а или от почистването на дросела има толкова голямо подобрение, но е факт.

    В крайна сметка мен ме навежда на мисълта, че не ТПС-а е проблем при играенето на обороти в движение и най-вече при спиране (когато двигателя се натоварва от сервото).

    Следващата неделя мисля да разгледам вакумите и връзките след дебитомера.

    Ще покарам няколко дни и ще пиша пак за резултата от чистенето. По принцип и преди когато съм чистил клапата пак имаше подобрение през първите няколко дни.

    Ето сега и снимки:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC01684.jpg   DSC01685.jpg   DSC01686.jpg   DSC01687.jpg   DSC01688.jpg  

    DSC01689.jpg   DSC01690.jpg   DSC01691.jpg   DSC01692.jpg   DSC01696.jpg  

    DSC01697.jpg   DSC01698.jpg   DSC01699.jpg  
    Last edited by oem; 09-11-2008 at 16:22.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •