Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 54

Thread: Сериозна питанка към майсторите в този форум!

  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Ти сега се заяждаш нещо, незнайно защо. Тук пишем на български. Не на турски. Ти ако искаш да ти говорят на турски бегом обратно в Турция. Тук сме България и говорим на български. А ти със сигурност знаеш какво е значението на "пич" в България. Така, че ще си позволя тоя път да бъда груб наистина, така както ти се отнасяш към мен. Като не ти харесва как пиша и се правиш на по-умен зашо не си мълчиш а тръгваш да се заяждаш?
    Ще ти обясня защо се "заяждам".
    1. Защото с постовете си понякога можеш да подведеш хората и да си причинят повреди по автомобилите. Не ме засяга ти какви болтове и на кого си завивал и с колко N.m си ги затегнал. Щом е дошъл при теб той си е поел отговорността.
    2. Научи доста за автомобилите откакто си във форума и това си личи по развитието на постингите ти, но те съветвам да уважаваш останалите участници във форума за тези си знания.
    3. Понякога изказванията ти по някой въпроси са наистина доста неподплатени със знания и някой може да реши, че са верни. И най-лошото, да ги приложи на практика. Типичен пример е тази тема и няма защо да се засягаш, а по-добре си вземи бележка и помисли малко преди да правиш генерални заключения.
    Накрая искам да те помоля най-любезно щом смяташ, че сме в Българя и трябва да пишем на Български... ами ще те помоля да употребяваш български думи, а не чуждици, още повече, ако не знаеш значението и етимологията им.
    Именно защото не ми харесва как пишеш се опитвам да те поправя и смятам, че доста проблеми биха се решавали по-удачно ако "по-умните" не си замълчават

    Quote Originally Posted by suscrofa View Post
    ....Давайте за болтовете, защото ми стана интересно.
    Колега няма да коментирам изказването Ви, тъй като единствените впечатления които имам от вас са, че обикновено вие се изявявате в темите на другите без никаква връзка с темата, но ще Ви обясня за болтовете понеже ми е направило впечатление, че имате нужда от малко техническо ограмотяване.
    Колегата ОЕМ се опита да разбере дали би могъл да завие по-дълъг болт в резбови отвор на който са повредени първите няколко стъпки (или витки) на резбата с цел да компенсира намаляването на товароносимостта на резбовото съединение. Да това е хубава идея напълно практична и издържана. Колегите се опитаха да му дадат няколко съвета относно якостта на болтовете и да го предпазят от грешката да си мисли, че всичко което вижда под повредените навивки е нормална резба. Обикновено това не е така тъй като поради някой технологични особености на механичната изработката на резбата с металорежещия инструмент метчик има навивки които не са с пълна дълбочина (височина). Надявам се да ме извините, но не ми се влиза в подробности относно теорията на рязането на металите. До какво би довело това ако съществуващите не до-нарязани витки, не се до-нарежат (например със скъсен метчик). Доколкото разбирам той се опитва да притяга лагерна черупка. При затягането не до-нарязаните навивки просто ще заклинят, колегата ще си мисли, че е затегнал с 14 N.m (разбира се това няма да е така), но лагерната черупка ще е хлабава и допустимата хлабина която за плъзгащи лагери е изключително критична няма да е осигурена. Масленият клин, който се получава при въртенето на този лагер няма да е устойчив (ако изобщо го има) ще се износи този лагер и т.н. и т.н. И това е само един от сценариите при неправилен подход към този на пръв поглед съвсем елементарен болт завит в алуминий! Не ми се пише повече защото е загуба на време и енергия може би, но искрено се надявам да предпазя някого от такава грешка! Или поне да му обърна внимание ако има проблем с някоя резба на каквото и да е място да подходи по правилния начин и малко по задълбочено, а не да "прецака" нещо по-голямо!
    Надявам се повечето четящи ще разберат, че не визирам конкретния частен случай с колегата ОЕМ, а се опитвам да обърна внимание за един правилен подход при подобни ситуации. Сигурен съм, че колегата ОЕМ ги знае тези неща вече и следващият път ще подходи с по-голямо внимание. Иначе може да е сигурен, че човека на когото е автомобила ако има проблем с разпределителния вал след това ще отиде при друг майстор така, че на него няма да му се наложи да развива тези болтове (последното изречение е само шега разбира се)
    Приятен ден на всички, аз съм на технически панаир утре и съм в страхотно настроение дано съм го предал и на вас!
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  2. #32
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Ще ти обясня защо се "заяждам".
    1. Защото с постовете си понякога можеш да подведеш хората и да си причинят повреди по автомобилите. Не ме засяга ти какви болтове и на кого си завивал и с колко N.m си ги затегнал. Щом е дошъл при теб той си е поел отговорността.
    2. Научи доста за автомобилите откакто си във форума и това си личи по развитието на постингите ти, но те съветвам да уважаваш останалите участници във форума за тези си знания.
    3. Понякога изказванията ти по някой въпроси са наистина доста неподплатени със знания и някой може да реши, че са верни. И най-лошото, да ги приложи на практика. Типичен пример е тази тема и няма защо да се засягаш, а по-добре си вземи бележка и помисли малко преди да правиш генерални заключения.
    Накрая искам да те помоля най-любезно щом смяташ, че сме в Българя и трябва да пишем на Български... ами ще те помоля да употребяваш български думи, а не чуждици, още повече, ако не знаеш значението и етимологията им.
    Именно защото не ми харесва как пишеш се опитвам да те поправя и смятам, че доста проблеми биха се решавали по-удачно ако "по-умните" не си замълчават


    Колега няма да коментирам изказването Ви, тъй като единствените впечатления които имам от вас са, че обикновено вие се изявявате в темите на другите без никаква връзка с темата, но ще Ви обясня за болтовете понеже ми е направило впечатление, че имате нужда от малко техническо ограмотяване.
    Колегата ОЕМ се опита да разбере дали би могъл да завие по-дълъг болт в резбови отвор на който са повредени първите няколко стъпки (или витки) на резбата с цел да компенсира намаляването на товароносимостта на резбовото съединение. Да това е хубава идея напълно практична и издържана. Колегите се опитаха да му дадат няколко съвета относно якостта на болтовете и да го предпазят от грешката да си мисли, че всичко което вижда под повредените навивки е нормална резба. Обикновено това не е така тъй като поради някой технологични особености на механичната изработката на резбата с металорежещия инструмент метчик има навивки които не са с пълна дълбочина (височина). Надявам се да ме извините, но не ми се влиза в подробности относно теорията на рязането на металите. До какво би довело това ако съществуващите не до-нарязани витки, не се до-нарежат (например със скъсен метчик). Доколкото разбирам той се опитва да притяга лагерна черупка. При затягането не до-нарязаните навивки просто ще заклинят, колегата ще си мисли, че е затегнал с 14 N.m (разбира се това няма да е така), но лагерната черупка ще е хлабава и допустимата хлабина която за плъзгащи лагери е изключително критична няма да е осигурена. Масленият клин, който се получава при въртенето на този лагер няма да е устойчив (ако изобщо го има) ще се износи този лагер и т.н. и т.н. И това е само един от сценариите при неправилен подход към този на пръв поглед съвсем елементарен болт завит в алуминий! Не ми се пише повече защото е загуба на време и енергия може би, но искрено се надявам да предпазя някого от такава грешка! Или поне да му обърна внимание ако има проблем с някоя резба на каквото и да е място да подходи по правилния начин и малко по задълбочено, а не да "прецака" нещо по-голямо!
    Надявам се повечето четящи ще разберат, че не визирам конкретния частен случай с колегата ОЕМ, а се опитвам да обърна внимание за един правилен подход при подобни ситуации. Сигурен съм, че колегата ОЕМ ги знае тези неща вече и следващият път ще подходи с по-голямо внимание. Иначе може да е сигурен, че човека на когото е автомобила ако има проблем с разпределителния вал след това ще отиде при друг майстор така, че на него няма да му се наложи да развива тези болтове (последното изречение е само шега разбира се)
    Приятен ден на всички, аз съм на технически панаир утре и съм в страхотно настроение дано съм го предал и на вас!
    Добре. Вярно, че това не е най-удачния вариант за болтовете. Но за да го направя както трябва (с резбови втулки и т.н.) първо ми трябват комплект с инструменти за тях и самите втулки. Второ докато се сдобия с тях ще мине много време и ще дам много пари за тях и съшите ше трябва да си ги взема от собсвтеника на колата после. А той знам какво иска. Да стане бързо, евтино и да върви колата. Та той първото което ми каза е да гледам да стане за до към 100 лв. Еми стана.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  3. #33
    социалдемократ Susscrofa's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    2,238

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Колега няма да коментирам изказването Ви, тъй като единствените впечатления които имам от вас са, че обикновено вие се изявявате в темите на другите без никаква връзка с темата, но ще Ви обясня за болтовете понеже ми е направило впечатление, че имате нужда от малко техническо ограмотяване........................
    Ако следиш внимателно се заяждам предимно в раздела "общи приказки", а там може. Не разбирам нищо от коли, признавам си го, ама ме дразнят пуяци като теб. Егати надутия тон представям си те с перука и бели чорапки до коленете в някой английски аристократичен двор. И не ми давай съвети какво да пиша, ще си пиша каквото си искам. Приятно ти на панаира, боби каза че имало мацки някакви да не се заглеждаш много, и не прекалявай с техническото ограмотяване.
    Last edited by Susscrofa; 03-10-2008 at 16:41.
    "Моралните устои не могат да бъдат създадени с параграфите на закона".
    К.М.

  4. #34

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Добре. Вярно, че това не е най-удачния вариант за болтовете. Но за да го направя както трябва (с резбови втулки и т.н.) първо ми трябват комплект с инструменти за тях и самите втулки. Второ докато се сдобия с тях ще мине много време и ще дам много пари за тях и съшите ше трябва да си ги взема от собсвтеника на колата после. А той знам какво иска. Да стане бързо, евтино и да върви колата. Та той първото което ми каза е да гледам да стане за до към 100 лв. Еми стана.
    Колега (редакртирано от fade защото е далеч от добрия тон Няма значение, ще го обясня пак за да го приложиш следващия път, а аз като ходя в Търново следващия път ще ти се обадя да почерпиш по бира от печалбата и да разбереш, че не тая лоши чувства към теб специално сигурен съм, че и аз мога да науча нещо от теб!
    Няма нужда от резбови втулки и кой знае какви специални инструменти. Просто си намери подходящ метчик, и му отрежи предната водеща част на която са по-плитките навивки като оставиш максимум една по плитка защото все пак трябва да имаш една която да поведе. Преди да монтираш черупката навий болта на ръка и измери разстоянието между основата на лагерната черупка и главата на навития на ръка болт. Ако измереното разстояние не е по-малко поне с 0,5 мм от дебелината на другата лагерна черупка или при завиването му си направил по малко от 6 оборота използвай метчика за да нарежеш много внимателно останалите 2 или 3 навивки като чупиш стружката на всеки четвърт оборот, а дори и по-често. Ако след тази операция пак не можеш да достигнеш горе указаните условия, ще имаш нужда наистина от резбови втулки или удълбочаване на отвора на бормашина (не с дрелка щото ...) с захващане на главата към масата с фуркети и т.н.

    Изтрито от fade защото е далеч от добрия тон!
    Last edited by fade; 03-10-2008 at 14:24.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  5. #35
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Добре де! Няма ли да има мир вече?! Защо е нужно всяка тема, рано или късно, да става място за лични нападки и убеждаване на другия кой е по- и най- ? И често човек, казал нещо с най- добри намерения, да бъде разбран накриво? И оттам като се започне... Спрете се и стига толкоз! МИР
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  6. #36
    социалдемократ Susscrofa's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    2,238

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post

    Колега ще трябва да те разочаровам специално теб не те следя внимателно щото не си интересен и няма какво да научи от теб човек също както от раздела "общи приказки" Съжалявам, че си ме представяш с "бели чорапки и перука " защото е напълно погрешно! Изглеждам ето така:

    Това е Лука Тони разбира се аз съм със сини очи (просто не ми се занимава да ъплоудвам снимка в момента) и обикновено мацките се заглеждат по мен (разбира се и аз по тях). Ако не вярваш за външния ми вид питай колегата Spe4elist наскоро си купих от него дебитомер във Варна и ме видя на живо. Също така доста често можеш да ме видиш в гащиризон и омазан до ушите с масло щото сам си поддържам колата и защото съм инженер ДВГ (макар и да не работя точно по специалността си) и защото ми доставя страхотно удоволствие и щото съм от малко градче и също като ОЕМ няма на кого да разчитам тук!
    Ха познай сега кой ми монтира дебитомера и кой ми адаптира автомобила след това!
    Така, че "приятелю" смешните ти напъни да ми обясняваш какво съм се опитвал да ти кажа... са просто още едно ведро нещо в хубавия следобед
    Усмихни се и не се приемай толкова на сериозно ... нали?!
    Леле, ти голямо самочувствие голямо нещо имаш, не си осъществил някаква мечта ми се струва. Избиваш го малко на комплекс. Особено това с мацките дето се заглеждали по теб беше страхотно хахахахахахаха. Хубаво е, че си поддържаш колата сам, аз си плащам да ми я поддържат. Аз не пиша тук, за да уча някой на нещо, за разлика от теб не се взимам на сериозно, ама няма как ти с твоето ДВГ трябва да изпъкваш. Само не разбрах защо точно тази снимка пусна, поредна загадка, ама не ме и интересува. Мисля да предложа на модераторите да направят специален раздел "Надувковци" и там да си се пуйчите на спокойствие без да ви закача никой. Айде отивай да се заглеждат мацките по теб..........
    "Моралните устои не могат да бъдат създадени с параграфите на закона".
    К.М.

  7. #37

    Default

    Изтрито от fadeзащото е далеч от добрия тон!
    Last edited by fade; 03-10-2008 at 13:54.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  8. #38
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    СПРЕТИ СА ВЕ !!!
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  9. #39
    социалдемократ Susscrofa's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    2,238

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Въпреки, че не те интересува (което разбира се е само поза), ще ти отговоря на загадката за снимката. Сложих снимката защото съм бозав и пъпчив, флутер който седи по цял ден без работа в някой офис и си е намерил местенце, където да се изявява необезпокояван от модераторите. И въпреки, че "нищо не разбира от автомобили" пише в почити всички теми, без никаква връзка с единствената надежда, че някой ще му обърне внимание. Приличаш ми точно на ония малки смешни кучета порода "пинчер", които лаят злобно с тънките си гласчета, опитват се дори и да хапят, само защото в противен случай никой не би ги забелязал. Обикновено един ритник им е достатъчен за да разберат къде им е мястото!
    И понеже ми се струва, че се опитваш да го "раздаваш психолог" нещо, ще трябва май и там да ти "сторя учение"! Обикновено е прието самочувствието на хората да идва от факта, че са си сбъднали мечтите, а не обратно както явно се е случило с теб.
    Лично аз пък смятам да предложа на модераторите да поизтрият някой неща и от моите и от твоите постове които нямат никаква конкретна връзка с темата! За съжаление и те са хора и най-вероятно също като мен се забавляват с този "пишкомер"
    Наистина си забавен. Няма да ти пускам снимка да видиш как изглеждам, защото няма да продължиш да пишеш после. Представих си как ми биеш шут. Пинчер ахахахахах . Имам огромни полета за изява, забавлявам се да пиша тук заради такива като теб, даващи безценни съвети от рода на:, "Или е това или е онова или е третото, но може и да е четвъртото, дай 2000 бона и всичко ще е наред". Отивай да си почиваш, междудругото този от снимката ми е малко гейче и за това те попитах защо точно него си сложил, да не би да е в личното албумче. ахахахаахахах
    "Моралните устои не могат да бъдат създадени с параграфите на закона".
    К.М.

  10. #40

    Default

    Изтрито от fadeзащото е далеч от добрия тон
    Last edited by fade; 03-10-2008 at 13:55.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  11. #41
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Наистина няма нужда да пускаш снимка щото знам как изглеждаш... като голямо рядко ла*но в което хвърлих камък и разбира се то ме опръска! Предполагам се досещаш сега, че ще ме е гнус и да го ритна Предпочитам да отида да и обядвам вместо това, а на теб оставям огромното поле на и-нет за изява и забавления! Ако обичаш обаче се опитай (ако можеш разбира се) да се изразяваш по-ясно за в бъдеще защото не мога да ти отгатвам накъсаните безсмислици за това кой на какво прилича.
    Лоша работа даже като флутер си посредствен, напъни се за нещо по-голямо (само внимавай да не се ...) "гей" е доста тривиално и плоско. Сблъсквал съм се с далеч по-сериозни "ла*номети" от теб!
    Леле човек. И ти на мен за морал и етика ми говориш... тц, тц, тц... Хайде вземете се спрете вече. Няма ли модератор който да почисти тука?
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  12. #42
    социалдемократ Susscrofa's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    2,238

    Default

    Оем извинявай човече, но не мога да се стърпя да не му отгаварям. Адски дразнещ индивид.
    СПИРАМ КРАЙ.
    "Моралните устои не могат да бъдат създадени с параграфите на закона".
    К.М.

  13. #43

    Default

    Ами колега ОЕМ и аз призовах за това няколко поста по-горе, но надявам се вече си разбрал, че съм от хората: "на зло куче зъл прът" Според мен не е нормално да оставяме разни "индивиди" да развалят добрия тон във форума. Регистриран съм в няколко чужди форума и никога досега не съм срещал там такива "изцепки" и неуважение каквито в нашите и руските форуми.
    Между другото ти като създател на "нишката" не можеш ли да я заключиш вече?
    Дано модераторите си свършат работата разбира се... то не бяха провокации не бе чудо...
    Аз си поемам своята вина, но пък не трая някой да си прави каквото си иска просто защото така му харесва.
    Пак искам да кажа, че по-умните много си премълчават!
    Заради такива като него много полезни и готини хора май не пишат или не влизат във форума вече и аз най-вероятно ще се присъединя към тях!
    Следя форума почити от основаването му защото съм фен на Alfa-Romeo от 12 годишен. Регистриран съм от почити 1 година и единствената ми цел винаги е била да науча нещо повече и да помогна с каквото мога на някой колега. Ако обърнеш назад постовете ми ще видиш, че с никого не съм се карал и винаги съм бил толерантен и любезен. А си мисля, че дори предпазих няколко човека от сериозни проблеми и евентуални разходи.

    P.S. Oops... и аз спирам и край!
    Като знак на добра воля ще изтрия моите постове в които имаше лични нападки към теб за да видиш колега suscrofa че съм добронамерен!
    Last edited by fade; 03-10-2008 at 14:05.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  14. #44
    алкохолист pr_00f's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    5,104

    Default

    Мъка,мъка
    Как съм прпуснал темата.
    Поздравления за колегата fade за смислените постове и самодисциплината която си е наложил
    Към двамата спамери със сериозни технически познания - единият е предупреден официално, а другият ако желае да продължава в същият дух.

    Много скоро за неправилна и умишлено подвеждаща информация в технически раздели ще почнат да се налагат наказания, Не е никак весело да излъжеш някой които не разбира и човека да си прецака колата!!!
    Last edited by pr_00f; 04-10-2008 at 01:03.
    Alfa 147 Q2 1.9 JTDm 16v @150++ 2007 червената злобичка ;;; Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
    ex. Alfa 155 1.7 '93;;; ex. Alfa 147 1.9 JTDm 16v @140+ R.I.P. ;;; ex. Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001

  15. #45
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    54
    Posts
    54

    Default

    Няколко думи по повод забележката на jivko76 отправена към мен.
    Колега ако обичаш следващият път когато решиш да ми правиш забележки първо провери подробно дали пък случайно не съм прав. Има огромна разлика в методите на обработка на елементите при единично и серийно производство. Визирам болтовете. Нарязване на резба на болт с флашка (или плашка, което е същото) се допуска само и единствено в единично и дребносерийно производство. Както и при много големи диаметри - например М30 и нагоре. Болтове в серийно производство се произвеждат само по един начин - резбовалцоване! И това се осъществява общо взето по два начина - валцоване между три валци или валцоване между две плочи. Изработването на резба по този начин освен че е много пъти по-бързо има още едно огромно предимство пред нарязването с флашка - резбата има по-голяма здравина и товароносимост. Това се дължи на ефекта наклеп, който се получава при валцоването.
    Ако някой не вярва на горните обяснения - има си учебници за целта.

    Колегата fade е напълно прав за обясненията относно резбите по-горе. Включително и за отрязания метчик - на мен също ми се е налагало да режа метчик за да мога да оформя резба в глух отвор на максимално възможна дълбочина.
    Alfa 156 1.8 TS
    FIAT Tipo 2.0 i.e. GT

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •