Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Конусната тръба във въздушния филтър

  1. #1
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default Конусната тръба във въздушния филтър

    Значи колеги става въпрос за тръбата от снимката.
    Колко от вас карат с нея и колко от вас са я махнали...респективно виждат ли някаква разлика.
    В английския форум се препоръчва махането на тази тръба (т.нар. de-cone), особено след поставянето на спортен риплейсмент филтър, тъй като нейната липса значително облекчавала "дишането" на двигателя и подобрявало динамичните му показатели в ниските обороти...по думите на англиските колеги доста чувствително. Другото, което е споменато, е че чрез махането на тази тръба се получавала икономия на гориво, поради по-доброто смесване с въздух на горивната смес. Като единствен "недостатък" се посочва факта, че двигателя става малко по-шумен в следствие на резонанс на въздуха във филтърната кутия ! Другото което е отбелязано е че тази тръба НЕ СЕ поставя фабрично в Алфите продавани извън Европа и дори не съществува като резервна част за тях . Тази тръба спира да се поставя и при двигателите JTS и изобщо я няма при GTA и V6.
    Онези от вас, които са с конусен филтър дори няма и къде да я сложат

    Аз моята мисля да я махна тези дни и ще ви пиша за това има ли разлика или не...но ми е интересно колко от вас са я махнали
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  2. #2

    Default

    Махнал съм я - К Н филтър на нейно място - никаква разлика.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  3. #3
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Интересна тема. Аз не съм я махнал, обаче не съм сигурен, че си седи на мястото, защото се закачва доста несериозно, при смяна на филтъра.

    П.С. Последния път сам си го смених, защото като гледам колко сръчно ми пипат по колата някои майстори и се изнервям.

  4. #4
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Gabrovo
    Posts
    53

    Default

    и аз я махнах,още като купих колата,няма логика според мен

  5. #5
    Болен алфист boian's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Varna
    Age
    54
    Posts
    1,448

    Default

    Ами за да я сложат фабрично, значи са решили инженерите, че все пак има смисъл. Не съм я махнал- един колега беше писал преди време на същия въпрос, че тази тръба се казвала тръба на Вентури и имало значение за притока на въздух. Все пак не съм физик, ако някой има идея Нищо не ми пречи да я махна, да видя има ли разлика. KirilSol- JR ли ще слагаш
    Alfa Romeo 145 1.3 boxer-ex,146 1.4 16V-ex,156 1.8TS- ex, RAV4- ex, ML270 CDI-ex 159 3.2 V6 Q4 ex,ML270 CDI-ex, Infiniti ex 30 ex. Alfa Romeo Stelvio First edition.

  6. #6
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    Quote Originally Posted by boian
    Ами за да я сложат фабрично, значи са решили инженерите, че все пак има смисъл. Не съм я махнал- един колега беше писал преди време на същия въпрос, че тази тръба се казвала тръба на Вентури и имало значение за притока на въздух. Все пак не съм физик, ако някой има идея Нищо не ми пречи да я махна, да видя има ли разлика. KirilSol- JR ли ще слагаш
    аз сложих JR но оставих тръбата...и сега мисля да я махна определено...най-малкото за да видя дали ще има разлика във вървенето или разхода !

    както написах по-горе, колегите от английския форум на Алфа го препоръчват това нещо, и като се замислиш, при конусния филтър (който се води малко по-добър от риплейсмента) няма как да я оставиш тази тръба....абе ще видим...на мен по-скоро ми беше интересно, някой колега да сподели мнение..
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  7. #7
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Gabrovo
    Posts
    53

    Default

    ще ми препоръчате ли някакъв спортен филтър с цени обаче

  8. #8
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    Quote Originally Posted by paradox
    ще ми препоръчате ли някакъв спортен филтър с цени обаче
    JR риплейсмент 80,- лева
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  9. #9
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    И аз бях питал преди време за тръбата но не можах да намеря задоволителен договор
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  10. #10
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Днес махнах тръбата и ралика не намерих освен в звука малко по шумен е мотора при подаване на газ. ще покарам няколко дни и ще споделя мнение.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  11. #11
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Мианх около 200 км без тръбата за разхода не знам но имам чувството е колата реагира няккси по бързо на подаването на газ в самото начало а от там нататък сякаш няма разлика като изключим звъка мотора сякаш е поне 2,5 явно се полъчава някакъв резонанс и звука го дакарва малко като на боксер или V-образен при разко падаване на газ засега оставам без тръба.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  12. #12
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    а тази променена акустика няма ли да оказва вибрационно натоварване на чуствителните елементи на дебитомера- и той да започне да дефектира по бързо
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  13. #13
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev
    Мианх около 200 км без тръбата за разхода не знам но имам чувството е колата реагира няккси по бързо на подаването на газ в самото начало а от там нататък сякаш няма разлика като изключим звъка мотора сякаш е поне 2,5 явно се полъчава някакъв резонанс и звука го дакарва малко като на боксер или V-образен при разко падаване на газ засега оставам без тръба.
    и аз така

    Quote Originally Posted by n_netov
    а тази променена акустика няма ли да оказва вибрационно натоварване на чуствителните елементи на дебитомера- и той да започне да дефектира по бързо
    ако си с истински конусен филтър е същото
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    42°25'23.25N 25°38'04.11E
    Posts
    181

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ
    Махнал съм я - К Н филтър на нейно място - никаква разлика.....
    Аз ти казах да не махаш нищо там, ти не та не и изтърбуши всичко
    146 1.4 TS | '00 + LPG BRC Fly injection

  15. #15
    Старши алфист Versace's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Ямбол
    Age
    41
    Posts
    918

    Default

    Аз днес я махнах и колата наистина има повече тяга в ниските по-добре качва обороти няма замислянето и така по-ок ми се струва ама наистина си осещам че има положителна разлика в набирането!
    Дано само не качи разхода!
    Alfa Romeo 156 2.0TS 16V 155 h.p. (ECU Remapped by OEM, TI 17" rims, Eibach Pro-Kit Springs, Polyurethaned, Denso Iridium) Landi LPGi

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •