Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: Смяна на странично огледало.

  1. #1
    Змия 155 VFTI's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Sofia
    Age
    36
    Posts
    3,587

    Default Смяна на странично огледало.

    Ами ще се опитам и аз да пусна една полезна тема
    Пък ако е в полза добре, ако не може и да се затрие няма да го приема навътре


    ВАЖИ ЗА ЕЛ. ОГЛЕДАЛО БЕЗ ПОДГРЯВАНЕ!

    Процедура по смяна на странично огледало:
    Това е цялата процедура, ако е цяло и т.н, ако е счупено вече нещата ще започват от друга част на поста ми.

    1. Вдигате огледалото нагоре. Отдолу ще видите малка видийка.
    http://images25.snimka.bg/005800651.jpg
    Вижда се като полумесец и е пластмасата и има една малка видийка на снимката.
    Развивате я и така сте готови да отстраните капака на огледалото. Махането става с леко издърпване в двата края. То е на едни каналчета. Тук някой колега може да допълни ако желае.



    2. Огледалото се състои от две части.: http://images25.snimka.bg/005800547.jpg Разделянето им става с едно ключе 22 и доста голям напън. Тук трябва много да се внимава за да не да се напъне прекалено много да се изкриви ламарината на вратата и счупи евентуално стъклото. Часта е хваната с три болта към ламарината на вратата. Аз лично за моята смяна извадих и двете части, понеже бяха яко клеясали и чак като ги свалих от колата с два сериозни ключа и помоща на приятел успях да развия болта и да ги разделя.









    3. За да извадите едната част или ако не сте ги разделяли двете трябва да поработите от вътре. Капака за огледалата се сваля лесно..>Леко надигате нагоре и издърпвате...Хванато е на 3 "щипки" пластмасови, та лесно се сваля. След това се развиват 3 те видии, които реално държат огледалото. И вече можете да отделите огледалото от вратата.





    4. За да го свалите е нужно да срежете и трите кабела. Съветвам ви да ги срежете, след като свалите първия капак и си оставите достатъчно за да свържите новите кабелчета. Също така за да не си играете да налучваквате връзването на новите кабели, може да си отбележете с маркер примерно кой кабел е бил вързан към кой. Аз си отбелязах средното кабелче на буксата с маркер, т.к. два от кабелите са с един цвят. После нямах трудност да ги вържа правилно.




    5. Допълнителни разяснения. В мои случай имах едно огледало, на което е счупено ВЪНШНАТА част--> http://images25.snimka.bg/005800650.jpg (нали казах, че е от две части) и имах едно което си намерих, на което пък беше счупена вътрешната част. Съответно правих от 2 огледала 1 -->.. Използвах моята стара вътрешна част и новата външна част. Аз лично можех да мина само с рязане на кабелите и подмяна на външна част, но понеже болта който ги съединява беше многооо клеясал се наложи да свалям цялото огледало и да действам по по-груб метод с оглед на това да не повредя нещо по колата.

    6. След разделянето на двете части НЕЗАВИСИМО дали вътрешната сте я сменяли или не смажете механизма с грес за да може в бъдеще по лесно да се движи огледалото ви! В моя случай огледалото не беше смазвано от 92г. и изобщо не се движеще, за това и трудно го развих.

    7. Вътрешната част която е метална върви в комплект с пластматасата за отвън и едно уплътнение. Няма нужда да развивате 2 те болтчета, които държат пластмасовия триъгълник и тази вътрешна метална част, освен ако няма да сменяте тази триъгълна част. В моя случай я подменях, т.к. се наложи да я посчупя предишната и за това развих и тези 2 болтчета. Говоря за триъгълника очертан със синьо....
    http://images25.snimka.bg/005800547.jpg

    8. Завършване. Според разглабянето направете сглабянето...Сложете вътрешната част към вратата. Наместете уплътнението и пласмасата. Не забравяйте да прокарате и кабелчетата. След това от вътре завийте 3 те видии и поставете обратно пласмасовия капак.

    Отвън прокарайте кабелчетата през болата и добавете другата част на огледалото. Естествено след като сте смазали с грес мястото на свързката на двете части. Завийте болта докрай и проверете подвижността на огледалото във ВСИЧКИ посоки. Свържете кабелите и направете проба дали всичко е изправно. Не забравяйте и добре да съедините и изолирате кабелите.

    След това поставяте външния капак докато щракне хубаво и завъртате огледалото нагоре. Завивате и малката видийка, която съединява двата капака ето нейна снимка: http://images25.snimka.bg/005800651.jpg

    И вече всичко е готово. Проверявате дали всичко е закрепено правилно и стабилно. За целта правите един тест драйв до 280км. и ако нищо не излети или отчупи всичко е както трябва






    Тук може да видите всички снимки от темата, само че в по голям формат ако кликнете върху тях.
    http://www.snimka.bg/album.php?album_id=244464&photo=1

    Ами това е всичко. Ако някой желае може да допълни нещо.
    :P :P :P
    2.0JTDM heart in Opel Insignia 14'
    ex Alfa Romeo 147 1.6 TS 06' red Scarlet... now is in good hands
    exAlfa Romeo 156 2.5 V6 98' ...game over (((((
    ex Legend 155 1.8 8v 95' SPORT MY.95 I am sexy and I know it...
    ex Legend 155 2.0 8v 92' my Racing GLORY...
    by RUBIG service

  2. #2
    Ренегат Xman's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Варна-Сливен
    Age
    51
    Posts
    602

    Default

    Браво колега.Темата ти е много добра и изчерпателна.
    Наскоро и аз имах подобен проблем-от 2 огледала сглобих едно, но нямах нерви да правя снимки и да ги пусна тук.
    АR 33 1.5-ex;АR 155 2.0TS-ex
    FIAT TEMPRA 1.6i.e.-ex;AR 155 1.8TS-ex;FIAT bravo 1.6 16v;ALFA ROMEO 155 2.0 16V-ex,AR 156 2.0 TS

  3. #3
    благочестив мюхлюзин fiore's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    софия. лозенец сити
    Posts
    3,402

    Default

    При огледалата с подгряване разликата е във връзването на още два кабела))
    Гипотеза о боге дает ни с чем не сравнимую возможность абсолютно все понять, абсолютно ничего не узнавая
    sprint tropheo
    155/1.8
    156/2.0 Selespeed

  4. #4

    Default

    Дали темата не е подходяща за Технически справочник?

    Мога да допълня, че кабелите не е необходимо да се срязват, куплунга е зад жабката. Но тъй като куплунга много трудно може да мине през връзката между купето и вратата за по-лесно може да се откачи самият куплунг от кабелите при монтажа/демонтажа и след това да се сложи пак.

    Също така има готово окабеляване за подгряващи огледала, така че ако си вземете огледало с подгряване, а преди това сте нямали ще работи
    Alfa Romeo 155 1.8TS
    Alfa Romeo 156 1.9 16V m-jet


  5. #5
    благочестив мюхлюзин fiore's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    софия. лозенец сити
    Posts
    3,402

    Default

    Quote Originally Posted by ALFA CORSE
    Дали темата не е подходяща за Технически справочник?

    Мога да допълня, че кабелите не е необходимо да се срязват, куплунга е зад жабката. Но тъй като куплунга много трудно може да мине през връзката между купето и вратата за по-лесно може да се откачи самият куплунг от кабелите при монтажа/демонтажа и след това да се сложи пак.

    Също така има готово окабеляване за подгряващи огледала, така че ако си вземете огледало с подгряване, а преди това сте нямали ще работи
    това е вярно, но условието е да си вземеш ново огледало с кабели и куплунг, което е доволно скъпо. При всики огледала втора употреба кабелите са вандалски изрязани.
    Гипотеза о боге дает ни с чем не сравнимую возможность абсолютно все понять, абсолютно ничего не узнавая
    sprint tropheo
    155/1.8
    156/2.0 Selespeed

  6. #6
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Не разбрах само защо е нужно рязането на кабели!?!

    Аз съм свалял и двете огледала, близо до захващането за вратата си имат букси. Ако по някаква причина искаш да не сваляш цялото огледало от вратата (а само подвижната част), има си букса/клеми и от другия край, където жиците влизат зад стъклото - успявал съм да я разкача с отверка без особени трудности.

    Да отбележа обаче, че има разлики в моделите огледала (захващане на капаците, брой рапидки и т.н.), та може нещата да не са общовалидни. Поне с това впечатление съм останал от снимки на колеги из други теми.

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  7. #7
    Змия 155 VFTI's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Sofia
    Age
    36
    Posts
    3,587

    Default

    Ами в моя случай, единсвената букса, която можех да сваля беше тази върху самото огледало, обаче не можах и реших културно и цивилизовано да клъцна кабелите. После едно качествено връзване и нямах грижи

    Та то за това и е тема да се допълваме тук :P :P

    Ами аз тази тема я пуснах за ел.огледало на 155ца от 93г.

    Ако някой с друг вид - механично огледало, или огледало с подгряване и т.н. нещата са по различен начин, нека напише тук за да имаме за всички модели огледала свалянето им :P :P
    2.0JTDM heart in Opel Insignia 14'
    ex Alfa Romeo 147 1.6 TS 06' red Scarlet... now is in good hands
    exAlfa Romeo 156 2.5 V6 98' ...game over (((((
    ex Legend 155 1.8 8v 95' SPORT MY.95 I am sexy and I know it...
    ex Legend 155 2.0 8v 92' my Racing GLORY...
    by RUBIG service

  8. #8
    Ренегат Xman's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Варна-Сливен
    Age
    51
    Posts
    602

    Default

    При мен се наложи да си отрежа буксата, защото огледалото което купих беше с вандалски изрязана букса. Навързах кабеляците и ги запоих.
    АR 33 1.5-ex;АR 155 2.0TS-ex
    FIAT TEMPRA 1.6i.e.-ex;AR 155 1.8TS-ex;FIAT bravo 1.6 16v;ALFA ROMEO 155 2.0 16V-ex,AR 156 2.0 TS

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    София
    Posts
    171

    Default

    браво колега , трябва да има повече информация за тези който се нуждаят от ремонтите по колите....
    Alfa Romeo 155/1.8TS

  10. #10
    Младши алфист
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    27

    Default

    А на мен ми се наложи да срежа кабелите щото един ми отнесе лявото огледало и то увисна на тях,щеше да драска по вратата като се лашка напред назад докато се прибера.И то в най-големия дъжд вчера.
    Alfa Romeo 155 2.5TD 11.96

  11. #11
    Болен алфист The_Game's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    София/Пазарджик
    Age
    35
    Posts
    1,041

    Default

    A самото огледало (стъклото) как е хванато за механизма ? Че ми се прецака настройката САМО на дясното огледало за нагоре/надолу

    На лявото работи във всички посоки, дясното само наляво-надясно.


    Зимата беше замръзнало и го цъкнах на горе, и веднага се усетихм че е замръзнало и пуснах. Не съм го напъвал.Но явно нещо се е откачило.
    Та как е захванато самото стъкло за механизма.
    С ябълка и яко издърпване ли ще излезне?


    И как мога да уплътня шофьорскто огледало за механизма. Защото като карам с 150-160км/ч и от вибрациите направо нищо не се вижда на него.
    И от музиката ми подскача доста и пак нищо не се вижда, докато с дясното нямам тези проблеми.
    Fiat Grande Punto 1.3 Multijet Alfa Romeo 155 1.8TS 8V -SOLD

  12. #12
    The same cool guy DJ Vladic's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Русе
    Age
    35
    Posts
    499

    Default

    Браво колега... ама моя проблем е съвсем друг.Нямах време за снимки.Моето огледало е избочено цялото.Олигофрена е минал ударил го е и се е сцепило от алуминия дето го държи... даже нямах и онова триъгълниче което е като капак.Махнах капачето като на снимките, след това погледах долу да намеря буксичка.. но кабела си отиваше надолу.... еехе...И като видях новото колко му е дълъг кабела и ми стана ясно.Потърсихме в краката на пасажера куплонга с буксите...и... бинго.Намерихме това което ни трябва.След това махнахме кората внимателно със всичките и отвратителни щипки и конзолата със ел. бутона и механизъма за отваряне..Под кората има едно уплатнение залепено с нещо като болкит.Внимателно се разлепя и се отделя от държачите на щипките.Седващото нещо е да се прекара кабелчето-махат се всичките капачета нна пътищата за парното на вратата... откача се тръбичката от купето към вратата, прекрва се буксата закача се.. и готово.След това в обратната последователност внимателно носете си пълен наръч от клъчове и инструменти.Ще ви трябват звездичка, отверки, ключ 10... клещи и много нерви.Успех на всички дръзнали да го направят.
    Alfa 155 1.8 TS 8V 129 hp '95 ....ех

    Alfa 156 SW 2.4 M-Jet '04

  13. #13
    Запален алфист Yureti's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Покрайнини софийски
    Posts
    411

    Default

    Некой знае ли как да махна само огледалото...
    AR 155 2.0 16V Never Forget You
    AR 166 2.4 JTD

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    гр.Пловдив
    Posts
    188

    Default

    стъклото е залепено за пласмаса с двоино лепещо(отлепя се внимателно),пласмасата е хваната с щипки и пак с двоино лепещо.Отлепяш пласмасата и се показва механизма който ти трвбва.


    Alfa Romeo 155, 1.8, TS

  15. #15
    Запален алфист Yureti's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Покрайнини софийски
    Posts
    411

    Default

    Quote Originally Posted by 1239 View Post
    стъклото е залепено за пласмаса с двоино лепещо(отлепя се внимателно),пласмасата е хваната с щипки и пак с двоино лепещо.Отлепяш пласмасата и се показва механизма който ти трвбва.
    менахизъм не ми трябва
    искам да сменя огледалото...
    ама просто не го виждам, как ще го махна цяло..
    ако някой е "отлепял" ще съм му благодарен, ако сподели как точно става...
    AR 155 2.0 16V Never Forget You
    AR 166 2.4 JTD

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •