Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Когато педалът на съединителя се натиска трудно

  1. #1
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default Когато педалът на съединителя се натиска трудно

    Реших да ви покажа нещо от днес. Скоро се качих за малко на колата на един колега, 155 1,7 TS. Момента, в който натиснах съединителя ми стана ясна диагнозата. Често пъти казвам на приятели, а те не ми вярват. Ето я и причината:



    Това е притискателният диск на съединителя. Обърнете внимание на изядената повърхнина в средата на пластините. Там по принцип "стъпва" лагерът на съединителя и натиска, за да отдели. В случая все още има феродо и съединителя на боксува или го прави при по-екстремни натоварвания. Бедата е, че педала е много твърд.
    Ето и възможност да откриете разликите между новите и старите части :



    P.S. Искам да използвам момента публично да се извиня на щастливия собственик на новия съединител, за това, че още не съм му върнал колата.
    Alfa Romeo 75 24V

  2. #2
    Клуб 8J+ Gogata's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Age
    36
    Posts
    1,274

    Default

    Имах абсолютно същият проблем и освен симптомите,които е изброил Венци,при мен се получаваше и едно задържане при отпускане на педала.Много неприятна ситуация.
    Alfa Romeo Giulia 2.0T 280hp TI RWD '17
    Fiat Punto Evo 1.4 77hp '10
    ex Alfa Romeo 159 SW Q-Tronic 1.9 150hp JTDm 150hp '09, ex Fiat Punto 1.2 60hp '00, ex Alfa Romeo 147 1.9 JTDm 120hp '05, ex Alfa Romeo 145 1.4 TS 103hp '97

  3. #3
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    МОята я купих с този проблем - трудно се натиска педалът. Карам я така почти 30к км, но не съм усетил да е е втвърдил повече. Буксуване не съм усетил, а е дизел колата.
    Някакви вибрации могат ли да се предполагат при това състояние на съединителя? То е ясно, че е тръгнал, ама все пак
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  4. #4
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    И моят съединител е твърд в сравнение с други коли, които съм карал (всъщност трудно мога да го натисна само с глезен ). Чудил съм се дали е проблем или не, ма като не буксува... и така вече 30-ина иляди без изменение, както при trustworthy.

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  5. #5
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by bass
    И моят съединител е твърд в сравнение с други коли, които съм карал (всъщност трудно мога да го натисна само с глезен ). Чудил съм се дали е проблем или не, ма като не буксува... и така вече 30-ина иляди без изменение, както при trustworthy.
    И моя е твърд. На 156 карах сменен съединител със сменени помпи и не се усеща че натискаш нещо Иначе и на мен м исе появи една вибрация като тръгвам леко, оборотите на мотора не се местят ама има едно тресене леко и мисля че е от притискателя! Ама дали?


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  6. #6

    Default

    Мммм, хубаФФ съединител!
    Ама он бил моя бре, затова толкоз хубаФФ!
    Alfa Romeo 145 1.9 JTD

  7. #7
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by Max
    Мммм, хубаФФ съединител!
    Ама он бил моя бре, затова толкоз хубаФФ!
    Еххххх тиквооооо,чисто нов беше,м...кята му е.а
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Mury
    Quote Originally Posted by Max
    Мммм, хубаФФ съединител!
    Ама он бил моя бре, затова толкоз хубаФФ!
    Еххххх тиквооооо,чисто нов беше,м...кята му е.а
    То аз ако не му е** м*кята кой!
    Alfa Romeo 145 1.9 JTD

  9. #9
    Член на клуба Член на клуба phoenix's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    760

    Default

    Само да вметна, че доста често причината за трудно натискане на съединителя изобщо не е в износването на притискателя.
    Така наречените "Лъчи на слънцето" са се износили, поради 2 причини:
    1. Като са сменяли съединителя, е сменен само феродовия диск(евентоално и лагера), така въпросния диск става с доста дълга експлоатация(примерно 2-3 смени само на феродов диск) и естественото износване е станало над допустимото.
    2. Лагера(оригинален или не), е сдал багажа и вместо само да натиска слънцето се е въртял и е износил метала, до такава степен.
    Едва ли това е била причината за втвърдения педал.
    Основно за да е твърд педала причините са:
    - Позаминали помпи на съединителя
    - Супер стара спирачна течност
    - течове(те не са кой знае каква причина, ама.....)
    - Нещо което НИКОЙ НИКОГА не проверява, като сменя съединител, е състоянието на вилката, и по-точно там където лагерува към кожуха на скоростната кутия. Много често там се набива с боклуци и прах и самата вилка се движи с голям зор, както няма какво да натиска, когато е свалена кутията, така че когато сменяте съединител, си искайте да ви проверят проклетата вилка.
    п.п.
    на една предишна кола ми къса 3 пъти жило, и накрая като свалихме кутията, видяхме че всичко си е ок, само дето не можем да мръднем вилката, та с нафта и масло я раздвижихме, и после, не можах да позная колата.....
    СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
    сегашната: Алфа Ромео 1.9 JTDm 150 кончета под капака

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by phoenix
    Само да вметна, че доста често причината за трудно натискане на съединителя изобщо не е в износването на притискателя.
    Така наречените "Лъчи на слънцето" са се износили, поради 2 причини:
    1. Като са сменяли съединителя, е сменен само феродовия диск(евентоално и лагера), така въпросния диск става с доста дълга експлоатация(примерно 2-3 смени само на феродов диск) и естественото износване е станало над допустимото.
    2. Лагера(оригинален или не), е сдал багажа и вместо само да натиска слънцето се е въртял и е износил метала, до такава степен.
    Едва ли това е била причината за втвърдения педал.
    Основно за да е твърд педала причините са:
    - Позаминали помпи на съединителя
    - Супер стара спирачна течност
    - течове(те не са кой знае каква причина, ама.....)
    - Нещо което НИКОЙ НИКОГА не проверява, като сменя съединител, е състоянието на вилката, и по-точно там където лагерува към кожуха на скоростната кутия. Много често там се набива с боклуци и прах и самата вилка се движи с голям зор, както няма какво да натиска, когато е свалена кутията, така че когато сменяте съединител, си искайте да ви проверят проклетата вилка.
    п.п.
    на една предишна кола ми къса 3 пъти жило, и накрая като свалихме кутията, видяхме че всичко си е ок, само дето не можем да мръднем вилката, та с нафта и масло я раздвижихме, и после, не можах да позная колата.....
    Конкретно моята е с нови помпи, бат Венцо предполагам е проверил и вилката вече Така че Венци, "I'm waiting for my bella!"
    Alfa Romeo 145 1.9 JTD

  11. #11
    Ренегат Xman's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Варна-Сливен
    Age
    51
    Posts
    602

    Default

    Моя супер се натиска, обаче взе да отделя много горе и го чакам, макар че още не боксува.
    АR 33 1.5-ex;АR 155 2.0TS-ex
    FIAT TEMPRA 1.6i.e.-ex;AR 155 1.8TS-ex;FIAT bravo 1.6 16v;ALFA ROMEO 155 2.0 16V-ex,AR 156 2.0 TS

  12. #12
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    Quote Originally Posted by phoenix
    .....
    Все пак когато лагерът се вкопае в слънцето това остава основната причина за твърд съединител според мен.
    Alfa Romeo 75 24V

  13. #13
    Член на клуба Член на клуба phoenix's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    760

    Default

    Quote Originally Posted by Venci
    Quote Originally Posted by phoenix
    .....
    Все пак когато лагерът се вкопае в слънцето това остава основната причина за твърд съединител според мен.
    мммм не точно,
    този лагер си се върти, без проблеми. Все пак предполагам се сещаш, този лагер на какъв принцип работи и какви усилия има приложени върху него, и защо се нарича точно аксиален. Освен това лагера работи само когато се натисне педала, през останалото време си стои разделен от слънцето. Ако самите лъчи на слънцето са си променили твърдостта, може да се получи, така че по-трудно да се натискат, лагера не играе роля в силата на натискане. Той просто нещото което притиска, каквото е усилието му от едната страна такова е и от другата страна, без значение дали лъчите са се счупили.
    Не те познавам(в смисъл не знам какви са ти техническите познания), но помисли малко кое как функционира и ще стигнеш до извода сам.

    п.п.
    сега видях, разни твои снимки, гледам работилница, инструменти.... мммм супер, подушвам че сме от една порода.
    СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
    сегашната: Алфа Ромео 1.9 JTDm 150 кончета под капака

  14. #14
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by phoenix
    Quote Originally Posted by Venci
    Quote Originally Posted by phoenix
    .....
    Все пак когато лагерът се вкопае в слънцето това остава основната причина за твърд съединител според мен.
    мммм не точно,
    този лагер си се върти, без проблеми. Все пак предполагам се сещаш, този лагер на какъв принцип работи и какви усилия има приложени върху него, и защо се нарича точно аксиален. Освен това лагера работи само когато се натисне педала, през останалото време си стои разделен от слънцето. Ако самите лъчи на слънцето са си променили твърдостта, може да се получи, така че по-трудно да се натискат, лагера не играе роля в силата на натискане. Той просто нещото което притиска, каквото е усилието му от едната страна такова е и от другата страна, без значение дали лъчите са се счупили.
    Не те познавам(в смисъл не знам какви са ти техническите познания), но помисли малко кое как функционира и ще стигнеш до извода сам.

    п.п.
    сега видях, разни твои снимки, гледам работилница, инструменти.... мммм супер, подушвам че сме от една порода.
    Точно на него,няма смисъл да обясняваш
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  15. #15

    Default

    Вече си имам кола и съединителят се натиска лесно!
    Благодарности на Венци!
    Alfa Romeo 145 1.9 JTD

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •