Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Смазване на скоростите

  1. #1
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default Смазване на скоростите

    Простете отявленото ми невежество - днес като пристърга от трета на втора се хванах, че не съм наясно с тоя аспект
    Та мазането на скоростната кутия в общата схема на двигателя ли е, или е обособено, че нещо не можах да се ориентирам по схемите в ePER-а...?

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  2. #2
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default Re: Смазване на скоростите

    Quote Originally Posted by bass
    Простете отявленото ми невежество - днес като пристърга от трета на втора се хванах, че не съм наясно с тоя аспект )
    Та мазането на скоростната кутия в общата схема на двигателя ли е, или е обособено, че нещо не можах да се ориентирам по схемите в ePER-а...?
    отделно е
    а ако е само на втора не е проблем - обикновено се износва синхронизатора защото на втора е най-натоварен
    ако ти се занимава смени маслото на ск кутия не е скъпа процедурата
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  3. #3
    Lead Bounder valjo's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    София
    Age
    49
    Posts
    6,080

    Default

    е ако е инциденто пристъргал ... добре
    ако почне и да влиза малко по трудно, особено при бързо превключване, начи синхронизатора е тръгнал

    ама тва е положението, додето не се строши, не си струва свалянето на скорости за ремонт
    '04 Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 150cv heavily tunned
    '02 Alfa Romeo 166 2.4 JTD Q2 150cv, remapped by Bobo
    '99 Alfa Romeo 145 1.6 TS 120cv - ex

  4. #4
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Е аз ако си бях задал този въпрос по-рано, щях да сменя маслото на скоростната кутия барабар с другите консумативи
    Но ще имам предвид при следващия "профилактичен преглед", който се задава преди морето

    Иначе скоростите си влизат ОК нагоре, надолу искат малко внимание, а това пристъргване го прави за първи път и не е изключено да е от съединителя (и най-вече работата ми с него), че малко се направих на състезател в тоя момент

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  5. #5
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    нищо й няма
    ще се научеш на двойно амбриране и си шести номер

    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  6. #6
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    935

    Default Re: Смазване на скоростите

    Quote Originally Posted by търтей
    ...ако ти се занимава смени маслото на ск кутия не е скъпа процедурата
    ако не е сменено при покупката на колата направо отивай в първата масларница да го сменят

    иначе по въпроса, скоростната кутия и диференциала са в общ корпус и се мажат отделно от двигателя
    ИТАЛФЕСТ 2004 - "Барабар Петко с мъжете"


    ИТАЛФЕСТ 2005

  7. #7
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by търтей
    ще се научеш на двойно амбриране и си шести номер
    И аз тва си помислих, но ме домързя да го напиша

    p.s. За автоматиците съм чувал, че маслото е предвидено за целия живот на възела, но за ръчните кутии явно не е така - заедно с редовната смяна на маслото на двигателя ли се сменя или няма нужда толкова често?

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  8. #8
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    935

    Default

    Quote Originally Posted by bass
    ...
    p.s. За автоматиците съм чувал, че маслото е предвидено за целия живот на възела, но за ръчните кутии явно не е така - заедно с редовната смяна на маслото на двигателя ли се сменя или няма нужда толкова често?
    не е вярно това
    при автоматиците дори маслото се сменя по често отколкото при ръчните скоростни кутии
    за алфата е препоръчително на 60 000 км да се сменя маслото
    ИТАЛФЕСТ 2004 - "Барабар Петко с мъжете"


    ИТАЛФЕСТ 2005

  9. #9
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    ОК, 10x

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  10. #10
    Здрав алфист alf's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    778

    Default

    за превключването надолу...
    забелязал съм че на алфите педалите на спирачката и газата са близко един до друг. аз лично винаги се възползвам от това удобство и спирайки подавам малко газ за да се изравнят оборотите на валовете и нямам проблеми при връщнето на предавките... пък и е рацерско... пък и както съм без гърне хептен...
    '93 ALFA ROMEO 155 2.0 TS
    '98 ALFA ROMEO 166 2.0 V6 TB

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by alf
    за превключването надолу...
    забелязал съм че на алфите педалите на спирачката и газата са близко един до друг. аз лично винаги се възползвам от това удобство и спирайки подавам малко газ за да се изравнят оборотите на валовете и нямам проблеми при връщнето на предавките... пък и е рацерско... пък и както съм без гърне хептен...
    И пука като WRC без гърне нали така така! Рацер! :P
    Alfa Romeo 145 1.9 JTD

  12. #12
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Хубаво е всички италянки да се проверяват периодично, че май имат навик да остават сухички в скоростите. До сега доста познати с италянски коли при смяна на масло са източвали малко количество и с ужас са остановявали това
    Както HF_HPE казва, сменяйте маслото на 60К км или на 2год. и то като двигателното се окислява с времето и губи качествата си. Все пак 2л. х 15лв. не са колкото нови скорости
    Колкото до хъркането, забелязал съм и при мойта, че ако бързо ги превключвам е възможно да отпусна по-рано съединителя и .... хърррр По-дълбоки легла има 155, за другите не знам и затова по-бързото ръчкане е фактор за хъркане - понякога
    Има и още нещо, ако е поизносен притискателя (поомекнал) е възможно при определени обороти да се е***а. На Уно-то ми преди да сменя притискателя беше така, за съжаление го разбрах като стана на салата всичко

  13. #13
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    За протокола:
    Смених маслото на скоростите/диференциала със синтетично Tutela Synth_нам_си_кво от ТиН (майсторът изхвърли празните кенове преди да преговоря и запомня точно означенията ).

    И тук (както в темата за амортисьорите) разликата е осезателна - сега скоростите се превклюват без никакво усилие. Освен това при местене на лоста се усеща едва ли не всеки допир на една част с друга - все едно досега в кутията е имало някаква много гъста маса.

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  14. #14
    Болен алфист Kostadin's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пазарджик
    Age
    42
    Posts
    1,186

    Default

    така и така сме подхванали темата за скоростите и маслото в нея за да не отварям нова тема ще споделя тук и аз своя проблем, значи като карам по продължително време със скорост 170-180км/ч и особено ако превклъчвам от 5-та на 4-та на висока скорост т.е. от рода на 140-150км/ч и карам на 4-та до 180-185км/ч и особено ако времето е топло и след това всичко е улято със масло смисъл по полуоската окачването та чак и по подкалника това ми се случва вече 3 пъти след всеки път ходя на праверка за ниво и т.н. и всичко е ОК маслото бистро абе всичко си е наред майстора каза че се създавало много голямо налягане и през някакъв клапан излизало маслото под вид на пара или нещо подобно, казва ми че това е нормално при такива скорости ама на мен ми се струва че не е много нормално та да питам и вас какво мислите за моя случай дали найстина е нормално или нещо не е както трее
    п.с.значи като я огледах скоростната кутия ми се стори че го изхвърля(маслото)някъде от мястото където влиза скоростния лост в скоростната кутия
    ALFA ROMEO 155 T.SPARK 2.0 8V
    ALFA ROMEO 33 1.5 TI

  15. #15
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    935

    Default

    свкоростната кутия си има отдушник,но
    маслото не може да се загрее толкова че да започне да се изпарява
    и най-вероятно просто някъде имаш кофти уплътнение
    ИТАЛФЕСТ 2004 - "Барабар Петко с мъжете"


    ИТАЛФЕСТ 2005

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •