Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Смяна на термостат на 155 8в ( разказ в картинки)

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София/Пловдив
    Age
    41
    Posts
    63

    Default Смяна на термостат на 155 8в ( разказ в картинки)

    Здравейте колеги. Преди две-три седмици (от както станаха големите студове) ми направи впечатление че колата не може да загрее - след 10 минути на място стоеше около 40 градуса а повече от 60-70 изобщо не ставаше. Проблема веднага се изясни - термостат - дори при ниски температури големия и малкия кръгове бяха еднакво топли. Купих си нов термостат (80 и няколко лева от магазина на "Мария Луиза" и "Източен") но все нещо изникваше и си карах баба алфа студена. Днес обаче реших да се правя на домашен майстор и въпреки студа навън (-7 или -8 градуса) си смених термостата сам. По-долу следва кратко "ръководство" за други ентусиасти

    Необходими инструменти и материали:
    Нов термостат + гарнитура
    Ключ шестограм 4ка и 5ца
    Плоска отвертка
    Ключ 19ка
    Антифриз за доливане - около 2 литра ако се запази стария или 8-9 литра ако се сменя

    Ако решите да запазите стария антифриз
    Маркуч 8мм с преходник
    Съд за охладителната течност ( обем около 2-3 литра )

    Метод на работа:
    Грубо половината обем на охладителната система е разположен над термостата, съответно при смяна това количество течност би се изгубило. Единият вариант е да се източи предварително цялата система и след това да се напълни наново. Източването става от свръзката между радиатора и водната помпа и тъй като нямаше как да събера изтичащия антифриз, трябваше да налея нов ако бях избрал да процедирам така. Аз обаче източих само антифриза който е над термостата, т.е. този който би се излял при демонтажа. За целта се разкача маркуча за подгряване на дроселовата клапа и посредством удължител се докарва до подходящ съд. След това се отваря капачката на разширителния съд и се оставя двигателя да поработи (снимки 1 и 2)

    След известно време (1-2 минути) от този маркуч спира да идва нова течност. Сприра се двигателя и започва същинската смяна.

    Важно! Когато се прави нещо по двигателя е силно препоръчително да се откачи акумулатора. И в никакъв случай само плюса - само масата може а най-добре и двете клеми.

    Първо се демонтират двете бобини на запалването. Някой може да успеят и без тази стъпка но на мен ми се стори тясно. Държат се на по четири болта с глави шестограм 4-ка. Откачат се съединителите към блоковете за управление но кабелите за свещите си остават. Двете бобини с кабелите се поставят настрани да не пречат - Снимка 3

    Маха се съединителя към температурния датчик. След това се разкачат тръбите към термостата, при което е нормално да изтече известно количество антифриз - грубо около 1-2 литра. После се демонтира и самия термостат - отвиват се трите болта - два от горната част и един отдолу. И трите са шестограми 5-ца - Снимка 4

    След като се свали стария термостат се отвива температурния датчик и се слага на новия. Слага се и нова гарнитура (което аз пропуснах да направя) - Снимка 5

    Монтажа става в обратен ред, като не трабва да се забравят металните скоби на електрическите съединители и скобата за жилото на дроселовата клапа - Снимка 6


    Налива се обратно източения антифриз и се допълва до отбелязаното максимално ниво. Запалва се двигателя и се оставя да загрее добре (докато се включи перката на радиатора, което трябва да стане при около 95-100 градуса), за да излезе въздуха от големия кръг. Оставя се 2-3 часа да изстине добре, след което се допълва отново до максималното ниво.

    Цялата процедура отнема не повече от час и не би трябвало да има някакви проблеми. Сега колата достига 50 градуса за 3-4 минути работа на място а след 5 километра вече е на 90 градуса и повече не мърда оттам.

    Надявам се да съм от полза на други "домашни майстори"

    Другата седмица би трябвало да ми е готов четеца за ECU-то и ако подозренията ми се потвърдят ще има ново подобно ръководство на тема "как се сменя ламбда сонда" . Освен това клапата на климатика е заседнала и върти само въздуха от купето, и там може да си поиграя... а и на бюрото ми вече седмица стои една кутийка с надпис "Beru UltraX"...
    167.AR67302

  2. #2
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    София
    Posts
    56

    Default

    Браво колега!
    Само малко добавка и от мен. Термостата не знам каква марка е, но в София в магазина на Стамболийски с отстъпката BEHR струва 52 лв. Гарнитура така и не намерих та я правих сам.
    Ключа 19 поне при мен не стана за датчика (подозирам че е 18) та го свалих с раздвижен ключ.
    Lancia Dedra 1.6 i.e.
    Alfa Romeo 155 2.0 TS 8V

    Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните и сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо.

  3. #3
    Змия 155 VFTI's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Sofia
    Age
    36
    Posts
    3,587

    Default

    Quote Originally Posted by Miro
    Браво колега!
    Само малко добавка и от мен. Термостата не знам каква марка е, но в София в магазина на Стамболийски с отстъпката BEHR струва 52 лв. Гарнитура така и не намерих та я правих сам.
    Ключа 19 поне при мен не стана за датчика (подозирам че е 1 та го свалих с раздвижен ключ.
    Аз си купих от там на въпросната цена... И за сега 200км колата си стои на 88градуса и не мърда :P и парното ми е супер...Радвам се че направих тази смяна :P
    2.0JTDM heart in Opel Insignia 14'
    ex Alfa Romeo 147 1.6 TS 06' red Scarlet... now is in good hands
    exAlfa Romeo 156 2.5 V6 98' ...game over (((((
    ex Legend 155 1.8 8v 95' SPORT MY.95 I am sexy and I know it...
    ex Legend 155 2.0 8v 92' my Racing GLORY...
    by RUBIG service

  4. #4
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default :-)

    Ей ама тоя термостат при вас бил заврян на кучето в ...... Само като го гледам не разбирам на какво се основава огромната ценова разлика между него и моя термостат
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    София
    Posts
    56

    Default Re: :-)

    Quote Originally Posted by Alexanderbb
    Ей ама тоя термостат при вас бил заврян на кучето в ......
    Това е едно от нещата по тази кола което е на супер удобно за достъп място!
    Lancia Dedra 1.6 i.e.
    Alfa Romeo 155 2.0 TS 8V

    Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните и сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо.

  6. #6
    алкохолист pr_00f's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    5,104

    Default

    Перфектно разработена и онагледена процедура.
    Темата ще я преместя в рездел технически справочник за да остане само за четене. Ако имате да добавите нещо сега е момента и сте забелязали пропуски моля дописвайте, после ще разчистя общите приказки и става тема образец.

    Еххххх ако всеки един нов потребител му е такъв първият пост повечето майстори ше умрат от глад

    Поздравления колега. БРАВО!!!
    Alfa 147 Q2 1.9 JTDm 16v @150++ 2007 червената злобичка ;;; Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
    ex. Alfa 155 1.7 '93;;; ex. Alfa 147 1.9 JTDm 16v @140+ R.I.P. ;;; ex. Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001

  7. #7

    Default

    неразбирам зашто колегата е свалиял бубините за смияна на термостата НЕ Е НУЖНО

  8. #8
    videoDIDO didofurnira's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    гр.Добрич
    Age
    50
    Posts
    297

    Default didofurnira

    сваля се само вътрешната бобина
    не е нужно и двете
    термостата се сменя за около 30-40мин.
    ако нямате нова гарнитура ползваите старата обработена с грес
    вече 1000 км без теч
    за течноста срежете галон от мин.вода на 1/2 и го наместете на удобно място под колата
    при извждане на маркучите от термостата се губи около 500мл
    антифриз

    успех на всички при ремонта
    alfa 155 1.8TS '93/ BRC/ ME + АП

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Plovdiv
    Posts
    304

    Default

    При моята смяна на термостата трябваше да долея още около 2-3 л. антифриз.
    Фиат Крома, 1.9 multijet, 150к.с., 2008г.

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София/Пловдив
    Age
    41
    Posts
    63

    Default

    Благодаря на всички за коментарите, допълненията и положителните отзиви. Това "ръководство" го написах за да помогна на други(като мен), на които им е кеф да направят сами нещо по колата си и след това доволни да си пият биричката. Както и за да покажа че този тип ремонти не са кой знае колко сложна работа - след като даже аз се справих

    Яд ме е само че снимките са излезли в обратен ред... за другия път ще внимавам повече
    167.AR67302

  11. #11
    Инженер vaklinator's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София-Силистра
    Age
    51
    Posts
    1,196

    Default

    Много добре колегата е описал всичко по смяната на термостата, ако позволите ще дабавя само, че можете да обезвъздушите колата веднага и да си я карате без да чакате да изстива и т.н.
    Това се прави от врътката на радиатора, коята за различните коли е с различен инсрумент за отвиване, но се намира на поз.11, 12 или 2.
    Поздрави
    Alfa 155 2.0TS 8V '93

    VW LADAVAGEN '81
    CHRYSLER 3.3L V6 - БИВШ

  12. #12
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Преди темата да стане класическа и да бъде почистена от коментари, да питам сменилите наскоро:
    Пазите ли си кутията (в частност - партномера)? И аз си купих термостат завчера, момчето уж по каталога гледа, ама на кутията пише нещо странно:
    Alfa 165 1.i, Fiat Croma 2.5 V6 (или нещо такова беше фиатското).
    На вид изглежда 1:1 със стария, ма знам ли...

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  13. #13
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    така пишеше май и на моя... BERH май беше... само гарнитурка си намери. На мен ми сложиха старата- няма проблем, ама си мисля че нова е по-добре!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  14. #14
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Оффф, да, за Behr говоря. Благодаря за инфото. Хората от Т&Н казаха, че няма да е проблем да го сменя, ако не става.

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  15. #15
    helter-skelter PEPI-2ALFA's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Сандански
    Age
    52
    Posts
    1,599

    Default

    Quote Originally Posted by bass
    Пазите ли си кутията (в частност - партномера)? И аз си купих термостат завчера, момчето уж по каталога гледа, ама на кутията пише нещо странно:
    Alfa 165 1.i, Fiat Croma 2.5 V6 (или нещо такова беше фиатското)....
    Ето в тая тема има снимка на моя с кутията.
    П.П. Там е по друг повод , но можеш да прочетеш целия ми пост за цените.
    http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopi ... ht=#196234
    166 JTD '02 ; 146 1.6TS Junior '98 - бракувана, продава се на части ; 155 1.8TS SILVERSTONE '94 -продадена

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •