Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31

Thread: Загрява на градско с включен климатик

  1. #16
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Аз карам с ПРИСТА и съм много доволен. Взимам една туба 4л. -70* концентрат + 1л. отделно. Сипвам го и добавям още около 1-1,5л. вода. Сигурно се разрежда до -45*, но по-добре отколкото да ми резне мотора зимата, а и е по-блажничко на помпата
    За почистване най-добре е да се свали радиатора, но това си е голяма играчка Опитай с някаква почистваща течност, след което източи всичко отвътре. Напълни го с вода и да повърти малко да поизплакне тинята. Пак го източи и си сипи антифриза. Палиш колата и доливаш в казанчето, но гледай да не е над MAX. За да се увериш, че всичко е ОК и няма въздух в системата изчакай да се включи перката и на 2-те скорости. Междувременно си гледай и температурата на таблото
    След това почисти колкото можеш питите и пробвай какво ще излезе.
    УСПЕХ!

  2. #17
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by Dodo 155
    Аз карам с ПРИСТА и съм много доволен. Взимам една туба 4л. -70* концентрат + 1л. отделно. Сипвам го и добавям още около 1-1,5л. вода. Сигурно се разрежда до -45*, но по-добре отколкото да ми резне мотора зимата, а и е по-блажничко на помпата
    За почистване най-добре е да се свали радиатора, но това си е голяма играчка Опитай с някаква почистваща течност, след което източи всичко отвътре. Напълни го с вода и да повърти малко да поизплакне тинята. Пак го източи и си сипи антифриза. Палиш колата и доливаш в казанчето, но гледай да не е над MAX. За да се увериш, че всичко е ОК и няма въздух в системата изчакай да се включи перката и на 2-те скорости. Междувременно си гледай и температурата на таблото
    След това почисти колкото можеш питите и пробвай какво ще излезе.
    УСПЕХ!
    Абсолютно вярно само дета аз ползвам антифриз на ERG за 7 лв. литъра ама е за -80 градуса
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  3. #18
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    45

    Default

    Такаа. Направих процедурите по прочистването и ефекта беше следният:
    1/ Сипах Лики Моли за почистване на системата - резултат - протече водната помпа (смених я - оказа се, че е била спукана и май стана по-добре така, вместо да ме остави някъде на път), след това протече и едно гумено съединение. Във Вантотрейд ми казаха, че е доста разядено отвътре и че може и други да протекат (не съм 100% сигурен, че е от добавката, уж пише, че е неутрална към гумените съединения). Ефект за загряването - почти никакъв, продължи да си грее (даже си мислех че след като е сменена водната помпа ще се подобри циркулацията и оттам ще падне температурата, ама не).
    2/ Свалих решетката и закарах колата на пароструйка да прочистят отвън радиатора (да се *ба в идиота що не започнах като нормален човек от по-лесното и после с по-трудните неща ) ефект - сега си държи на 90-95* и не загрява (поне засега не съм забелязал), а и като че ли климатика духа по-студено. При това не съм свалял радиатора, а само го поизчистиха отпред.

    Извод: Горещо препоръчвам на всички с моя или подобен проблем преди да сипват химия да опитат номера с пароструйката (сигурно ако се свали радиатора ще е още по-добре) и едва ако нищо не стане тогава да прибягват до други решения.

    Благодаря на колегите за полезните съвети.
    Alfa 155 1.8 TS 8V - ex
    Alfa 156 1.8

  4. #19
    Алфист gigi's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    88
    Posts
    2,229

    Default

    За протичането на маркучите и помпта не се ядосвай както казваш по добре сега от колкото някъде на път
    Дано проблема да е бил от мърсотията на радятора, но обикновенно е от това, а сега и градско климатика ще ти е бая по силен

  5. #20
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    45

    Default

    Вярно е, че епо-добре на място, отколкото на път. Помпата със сигурност беше с отдавна спукана перка.

    За гумените уплътнения не се ядосвам, по-скоро се притеснявам да не ги е прецакала добавката и да почнат едно по едно да протичат на път.

    проблема според мен се оказа, че е бил основно в радиатора отвън.

    И да, климатика духа доста по-студено на градско (аз даже преди мислех да ходя да доливам фреон).
    Alfa 155 1.8 TS 8V - ex
    Alfa 156 1.8

  6. #21
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    45

    Default

    Такаа. Пак съм аз и за съжаление проблемите ми продължават.

    Значи въпреки всичко пак загрява.

    Моля дайте идеи, защото съвсем скоро ще пътувам до Гърция и в тези жеги там изобщо не ми се мисли какво ще става!!

    Струва ми се, че видях най-накрая къде е проблема: изглежда, че ако по някаква причина загрее над 95-6* (а то ва обикновено явно се случва при по-ниски скорости или на градско и при ръчкане и с включен климатик, въпреки, че днес с повече ръчкане постигнах този ефект и без климатик) спира перката! Значи работи си на 1-ва степен (или поне така си мисля, щото се върти бавно) , като стигне около 92* се включва яко да духа и като спадне температурата спира да върти или продължава на бавни обороти.
    Ако обаче по някаква причина мине температурата 95-6* СПИРА изобщо перката! И като се охлади до (мисля) 92 или 94 * пак се включва и като падне температурата се изключва и после си работи.

    Знам, че звучи малко налудничаво това, което пиша, но поне доколкото мога да съдя по шума от перката и при спиране като я гледам ми се струва, че са точно така нещата! Рових се из разни PDF-и и само се забърках повече! Те са една камара релета, датчици и т.н.

    Единственото, което разбрах (май) е, че има някакъв контрол на оборотите на перката (който мисля да търся да сменя). Доколкото разбрах това е една кръгла джаджа малко в ляво отгоре погледнато в корпуса на перката , кочто се грижи за контрола на оборотите на перката - има два кабела влизащи в нея и била май с 3 съпротивления. Четох, че тя понякога правела такива проблеми, обаче пък в PDF-а пише, че имала защита (може ли да е изгоряла тази защита?) която при 95* градуса да пуска перката на пълни обороти.

    Мисля да търся такава джаджа, ако не стане с нея и не намеря да купувам цяла перка, обаче не съм сигурен, че изобщо това ще реши проблема като гледам колко релета и простотии са по охлаждането и климатика.

    Моля, дайте някакви идеи, защото в сервиза ми казаха, че не било проблем, че стига 110* температурата и да съм си карал така!
    Alfa 155 1.8 TS 8V - ex
    Alfa 156 1.8

  7. #22
    алкохолист pr_00f's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    5,104

    Default d

    Абе ако е това за което си мисля - тази джаджа с 2-та кабела е на много лесно място. Като застанеш срещу двигателя и погледнеш надолу към перката ще видиш една пластмасова планка в която влизат 2 кабела и е хваната с два болта към корпуса на вентилатора, пада се малко в ляво отгоре и се вижда идеално. При мен ми бе6е изгоряла едната клема и единия кабел висеше свободно та се правих на млад техник. Като развих 2-та болта и издъпрах тази планка от вътре се вижда едно цилиндърче което е покрито с нещо като изолация и при мен бе6е нагоряла леко та се виждаше някаква метална спирала вътре в цилиндърчето , също имаше някви съпротивления не съм ги броил колко бяха де.

    До до колкото разбрах ефекта от това че съм бил само с един кабел закачен е че перката се пуска само на първа скорост. Нeka все пак някой колега с пове4е опит да каже
    Alfa 147 Q2 1.9 JTDm 16v @150++ 2007 червената злобичка ;;; Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
    ex. Alfa 155 1.7 '93;;; ex. Alfa 147 1.9 JTDm 16v @140+ R.I.P. ;;; ex. Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001

  8. #23
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    45

    Default

    Точно и аз за тази джаджа си мислех да сменя, а и за нея четох, че нагаряла. Точно на същото място е и изглежда по същият начин. Ще видя днес да я сменя ако изобщо я намеря по магазините. Иначе ще търся 2-ра употреба, което не ми се струва много добра идея.

    Странното е , че в PDF-ите за алфа четох, че 3-те съпротивления вътре определят 4 скорости, а перката май върти на 2 (бърза и бавна), ама няма значение. Лошото при мен е, че си върти и на бърза и на бавна , а по някое време изключва изобщо точно когато според мен трябва да върти непрекъснато на високи обороти.
    Alfa 155 1.8 TS 8V - ex
    Alfa 156 1.8

  9. #24
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    935

    Default

    Quote Originally Posted by nick
    ..., че 3-те съпротивления вътре определят 4 скорости, а перката май върти на 2 (бърза и бавна), ама няма значение...
    малко си се пообъркал но не е фатално,
    ресостата с 3 съпротивления е за перката на вентилатора за вентилация на купето
    докато ресостата на перката за охладителната система има само 1 степен

    можеш да направиш следният тест
    1. вадиш куплунга на перката и замерваш на червеният кабел дали идва постонен +, ако идва продължаваш нататък, ако не идва търсиш изгорял бушон и продължавашш нататък

    2. изключваш куплунга на датчика за включване на перката който се намира на самият радиатор(малко над долният маркуч)
    тук има два варианта куплунзи единия вариант е троен куплунг, другият е един двоен и един единичен
    трите кабела са черен, бял и червен
    даваш на късо черният и белият, при това положение трябва да се завърти перката на бавни обороти
    ако не се завърти перката даваш и куплунзите на ресостата накъсо, ако се завърти сега перката(трябва да е на бързи обороти), то ти е изгорял ресостата
    ако и сега не се завърти перката то имаш прекъснат кабел трябва да намериш кой
    след това даваш черният и червеният кабели на късо, тогава трябва да се включи перката на бързи обороти
    ако не се включи то има изгоряло реле или прекъснта кабел
    ако всичко до тук е добре то загряването ти не е причинено от неохлаждане на радиатора, и продължаваш нататък

    3. запалваш колата и включваш на климатик и отиваш отпред при преката на радиатора (желателно е да го направиш при хладен двигател, за да се избегне включването на перката от загрял двигател), след около 30 секунди трябва да започне да ти се върти перката на ниски обороти, след още около 10 секунди да започне да се движи на високи обороти,
    ако всичко тук е добре значи загряването не е причинено от климатика
    ако не се завъртят перките то търсиш проблема в пресостата на климатика, прекъснати кабели или изгоряло реле управляващо перката през климатика

    4. ако всико изброено до тук е в нормите то загряването ти остава да е причинено от трмостат, задръстени радиатори или повреден датчик за включване на перката при загрял двигател
    ИТАЛФЕСТ 2004 - "Барабар Петко с мъжете"


    ИТАЛФЕСТ 2005

  10. #25
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    45

    Default



    Много благодаря за труда и написването на изключително изчерпателното описание на нещата. Довечера или утре ги почвам стъпка по стъпка и ще видя какво ще излезе.

    Още веднъж ,мого благодаря!
    Alfa 155 1.8 TS 8V - ex
    Alfa 156 1.8

  11. #26

    Default

    Quote Originally Posted by hf hpe
    малко си се пообъркал но не е фатално,
    ресостата с 3 съпротивления е за перката на вентилатора за вентилация на купето
    докато ресостата на перката за охладителната система има само 1 степен.
    каде се намира този реостат 4е според мен за тов ми работи вентилатора в купето само на последно
    Alfa Romeo 155 Q4

  12. #27
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    935

    Default

    Quote Originally Posted by aggressivo
    Quote Originally Posted by hf hpe
    малко си се пообъркал но не е фатално,
    ресостата с 3 съпротивления е за перката на вентилатора за вентилация на купето
    докато ресостата на перката за охладителната система има само 1 степен.
    каде се намира този реостат 4е според мен за тов ми работи вентилатора в купето само на последно
    ресостата за степените на вентилатора на вентилацията се намира в купето
    под жабката до самото моторче на вентилатора
    самият ресостат е скрит в кожуха на вентилацията за да го обдухва въздух(много се нагрява и ако не се обдухва изгаря)
    в него влиза букса с 4 пина, иначе е прикрепен към кожуха с 2 рапидки(нека Вальо постне една снимка от епр-а да онагледи)

    сега най-честият проблем на този ресостат е не самият той ами нагорели клеми на куплунга, дори много често само размърдването му води до сработване на парното отново

    ако е изгорял самият ресостат и имаш желание можеш и да си го ремонтираш сам
    проблема е в това че там има един резистор който играе ролята на бушон и той изгаря
    има 2 варианта, да си намериш същият резистор и да го презапоиш или направо на негово място за запоиш проводник с голямо сечение

    но все пак се продават и нови де като е най-добре да отидеш с твойто в магазина защото има 2 профила на прикрепянето към кожуха на вентилацията
    ИТАЛФЕСТ 2004 - "Барабар Петко с мъжете"


    ИТАЛФЕСТ 2005

  13. #28
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    935

    Default

    Quote Originally Posted by nick


    Много благодаря за труда и написването на изключително изчерпателното описание на нещата. Довечера или утре ги почвам стъпка по стъпка и ще видя какво ще излезе.

    Още веднъж ,мого благодаря!
    само да добавя, че забравих
    ако се окаже изгорял ресостата на перката за ремонта му важи същото както за написаното по горе
    само при теб като отиваш в магазина разликата е в това, че в зависимост от мощноста на перката има разлика в съпротивленията, за това си носи старото с теб
    ИТАЛФЕСТ 2004 - "Барабар Петко с мъжете"


    ИТАЛФЕСТ 2005

  14. #29

    Default

    много ти благодаря ще пробвам само да я взема от тоз сервиз вече 1 мсец седи а майстора замина на море
    Alfa Romeo 155 Q4

  15. #30
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    34

    Default 155 2.0 16 v

    здравейте колеги .Бих искал да ви попитам нормално ли е при температура на двигателя 60-70 градуса като се пусне климатроника първата степен на перката тръгва след около 30 секунди и малко след това се пуска и втората степен.Но след това върти около 10 секунди и тотално спира.Малко след това отново се пуска първа степен,след това пак втора и след това пак спира.Въпроса ми е дали трябва да е така или не?Първа степен не трябва ли да работи постоянно при включен климатроник?.
    Благодаря предварително за мненията
    ALFA ROMEO 155 2.0 16V 1996

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •