Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Загрява на градско с включен климатик

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    45

    Default Загрява на градско с включен климатик

    Колеги,
    някой има ли идея на какво може да се дължи такова нещо?

    (Д)ефекта забелязах преди няколко дни като беше топло, с много висене по светофарите и едвам-едвам движение. При включен климатик (климатроник ако има значение) и като я поизръчках температурата скочи на 110* (на маслото обаче не беше много висока температурата) . Като изключих климатика и започнах да се движа с нормална скорост температурата доста бързо се нормализира. При същите условия и каране, но без климатик подобно нещо не съм забелязвал. Иначе си държи 90* температура (и при градско и на извънградско), маслото не се качва,перката се включва почти веднага след 90* и си работи (върти си здраво), антифриз има, климатика си работи добре.

    Подобно нещо забелязах миналата година веднъж, тогава едвам пълзяхме по едно много дълго изкачване (на извънградско, но си беше все едно съм по светофарите), но външната температура беше 44*, та тогава го отдадох на това.

    Някой датчик ли се е прецакал, климатика ли да ходя да гледат? Не ми се вижда нормално при каквито и да е условия да качва така температурата. Изобщо на какво би могло да се дължи - дайте някакво мнение или идея.

    Благоадря предварително.
    Alfa 155 1.8 TS 8V - ex
    Alfa 156 1.8

  2. #2
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Колега първо кажи каква е колата и после ще може да ти отговорим а колкото до проблема аз имам същия и предполага 4е е от недобро охлаждане/при мен има лека цепка на радиатора и сигурно прави въздушна възглавница/а при теб най вероятно ти е запушен радиатора и затова като климата товари мотора той неможе да се охлажда добре и загрява
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  3. #3
    алкохолист pr_00f's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    5,104

    Default

    Ето Мъро е прав и аз да се скарам )

    http://www.alfaromeo-bg.com/forum/viewtopic.php?t=2190
    Alfa 147 Q2 1.9 JTDm 16v @150++ 2007 червената злобичка ;;; Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
    ex. Alfa 155 1.7 '93;;; ex. Alfa 147 1.9 JTDm 16v @140+ R.I.P. ;;; ex. Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001

  4. #4
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    ЕЕЕХ тея модератори
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    45

    Default

    Много съжалявам, преди имаше информацията в подписа ми и не съм обърнал внимание, че я няма .

    Колата е Алфа 155, 1.8 8V 1993г.


    П.П. Има ли оправия ако е радиатор или въздух в системата?
    Когато беше загряла докато рабоше перката отворих капака и се усещаше , че духа здраво и въздуха беше много топъл.
    Alfa 155 1.8 TS 8V - ex
    Alfa 156 1.8

  6. #6
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Зна4и сваляш радиатора и го продухваш и промиваш отвътре и го минаваш с пароструика отвън питата а ако не ти се сваля пробвай има разни те4ности за промиване на охладителни системи а за въздуха трябва да каже някой с 155 как се обезвъздушава
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  7. #7
    Алфист gigi's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    88
    Posts
    2,229

    Default

    Аз мисля че 155 се обезвъздушава сама.
    Когато е пуснат климатика радятора му загрява също и понеже двата радятора са залепени един за друг се загрява повече и на охлаждането. Според мен повечето италянки имат проблем с това защото перката е една и не може да смогне макар и с голям дебит. Допълнително положението се влошава от мърсотията вътре и извън радятора. Опитай да го почистиш от вън с пароструика а от вътре промии системата. Провери дали ти работят двете скорости на перката и дали радятора си е оригиналният за тази кола защото може да е сменян с по малък.

  8. #8
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Моата в с две перки и пак прави същия номер
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  9. #9
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    45

    Default

    Благодаря много за отговорите.

    Ще пробвам на етапа дали ще се оправят нещата само с пароструйка отвън и с прочистване на системата с препарат без да свалям радиатора. Ако не стане тогава ще свалям радиатора да го изчистя.

    Което води до два нови въпроса:

    1/ Как да проверя дали работят двете степени на перката (доколкото съм забелязал работи само на едни обороти)?

    2/ Препоръчайте какъв препарат за прочистване на системата да взема?
    Alfa 155 1.8 TS 8V - ex
    Alfa 156 1.8

  10. #10
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    зна4и аз днес го свалих моя и ще го лепя видях го къде е спукан.А как да провериш перките зна4и като пуснеш климата трябва да ти се пусне веднага бавната степен на перките и след около минута трябва да се вклю4и бързата/поне при мен е така/или в някое яко задръстване тя на бърза степен бу4и яко немое да не я 4уеш а по вероятно не 4уваш бавната степен и затова си мислиш 4е ти се въртят само на една степен
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  11. #11
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    А зимата как е с температурата?
    Може и да е термостат
    А за чистотата Gigi е много прав Карай на автомивка да ти пръскат хубаво през решетката радиатора, за да пада гнусотията и да не се задържа

  12. #12
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    На 155 май ще стане мноо трудно на място то кондензера не е ли пред водния радиато а то обикновенно боклуците са между двата аз моя като го измих в4ера и щях да припадна колко боклуци изкарах с пароструйката
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  13. #13
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    45

    Default

    Quote Originally Posted by Dodo 155
    А зимата как е с температурата?
    Може и да е термостат .....:
    Зимата си е наред температурата. Стои си на 90* . Не мисля, че е термостат, ако не включвам климатаика на охлаждане и не е много топло навън (а дори и да е топло загрява само ако се движа бавно, т.е. няма естествена въздушна струя) си държи 90* . Утре ще мина на пароструйка и ще видя за някакъв препарат да прочисти отвътре системата и ще пиша резултата.

    П.П. А след като сложа препарата и поработи за да събори боклуците трябва да сменя антифриза, нали? И ако трябва да го сменя колко антифриз се сипва?
    Alfa 155 1.8 TS 8V - ex
    Alfa 156 1.8

  14. #14
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Ми виж в книжката на колата ако имаш
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  15. #15
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    45

    Default

    Нямам книжка.

    ЕДИТ:

    Не намерих за количество, но виядх как тава номера:

    Откачва се изходящия от радиатора маркуч и се източва течността. После се пълни до резката допълнителния съд и се пали колата. Като достигне работна температура (май става и само като се отвори клапана) излиза въздуха от системата (т.е. както казаха по-нагоре се обезвъждушава сама системата). След като изстине двигателя се долива отново до резката течност (сигурно за да замени въздуха, който е излязъл от системата).

    Но пък там пишеше да не се ползват анти-ръжда добавки, защото можело да са несъвместими с антифриза . Дали да го източа и да сипя само вода, в която да сложа добавка и после да я източа и да сипя антифриз, или са глупости това?
    Моля някой, който е правил тази процедура да сподели опит.
    Alfa 155 1.8 TS 8V - ex
    Alfa 156 1.8

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •