Results 1 to 9 of 9

Thread: Блокирала спирачка

  1. #1
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default Блокирала спирачка

    Здравейте. От скоро и аз се присъединих към шофьорите на Alfa Romeo. Колицата е 146 1.4 TS и успя да ме заплени За съжаление първият ми пост е свързан с проблем.Като цяло съм доволен от колата, но от известно време забелязах, че инерцията никаква я нама и при опит за потегляне на по-ниски обороти направо спира.Проблемът се оказа в предна дясна спирачка.Дискът заграваше до безобразие.Свалих гумата разголбих апарата, почистих го, но буталото беше блокирало.По никакъв начин не можех да го върна.Помъчих се малко и го поосвободих, като се молех след това раздвижване което му направих да спася нещата, но уви след 3-4 карания отново блокира.И тук идват моите въпроси.Разбрах, че буталото било на винт.Като за начало правилно ли съм разбрал? И ако да, то как се вади? Чрез вътрене (защото ми се стори че във вдин manual който гледах за 145 май се използва специален ключ?) или чрез напомпване на спирачката докато излезне? И ако всичко е така като си го мисля то би трябвало да се продава резервен кит с буталото и гумичките, нали така? А и ако можете да ми споменете ниакаква приблизителна цена, цена няма да имате......ама хайде да не ставам нахален от самото начало Предварително благодаря!
    The greatest of all scientific hobbies!

  2. #2
    Запален алфист ALFA155Ts's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Бургас
    Posts
    443

    Default

    аз мога да ти кажа моя вариянт много лесен една цяла буца от моргата завиваш и спирачния маркуч слагаш я обезвъвдушаваш и не се занимаваш с глупости ако може да се измисли нещо по бързо и лесно ... колегите да споделят
    Alfa Romeo 145 1.6 Boxer - няма я вече
    Alfa Romeo 155 1,8 8v T.spark - няма я вече
    Alfa Romeo 145 1.4 16v
    BMW 520i E39

  3. #3
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Смени си спирачните маркучи и всичко ще се оправи
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  4. #4
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default

    Mury, мерси за предложението, но все пак преди да се метна на първото предположение може ли да споделиш защо мислиш, че е от тях? Все пак колкото може да се попрегледат без да се разкачат не забелязвам течове по тях, не са запушени и въобще нищо не ме навежда на мисълта, че може да е от тях. Та моля те, сподели малко инфо
    The greatest of all scientific hobbies!

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    292

    Default

    Не знам дали при теб е същия случай като при мен, но......на мен също на дясно предно колело ми задържаше спирачката. Ходих при поне 5-ма "майстори" и всички ме убеждаваха как спирачките били супер и само "раздвижваха" цулиндърчето на предно дясно колело. Симптомите бяха: загряване на дясната предна джанта (макар и не много), по-бързо изтриване на вътрешната накладка на това колело и по светофарите все дно имах Hill assist. Румен направи един основен оглед на спирачките и......се оказа, че имам (не по темата - блокирало цилиндърче на дясно задно колело, протекло цилиндърче на задно ляво колело) маркуч за смяна на предно дясно колело (по темата ). След смяната на всички тези компоненти, автомобила вече спира много по-добре и вече по светофарите трябва да държа спирачката натисната. Та според мен, запушен маркуч би могъл да бъде причина и за твоя проблем.
    Alfa Romeo 145, 1.6i boxer - продадена
    Alfa Romeo 164 Super, 2.0 TSPARK
    Lancia Kappa 2.4 5.20

  6. #6
    helter-skelter PEPI-2ALFA's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Сандански
    Age
    52
    Posts
    1,599

    Default

    Quote Originally Posted by Mury
    Смени си спирачните маркучи и всичко ще се оправи
    При мен се оказа точно това. Външно на маркуча не му личеше , но беше запушен. В движение не се усещаше , но като спра и отпусна педала на спирачката на лек наклон -задържаше.
    166 JTD '02 ; 146 1.6TS Junior '98 - бракувана, продава се на части ; 155 1.8TS SILVERSTONE '94 -продадена

  7. #7
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by PEPI-2ALFA
    Quote Originally Posted by Mury
    Смени си спирачните маркучи и всичко ще се оправи
    При мен се оказа точно това. Външно на маркуча не му личеше , но беше запушен. В движение не се усещаше , но като спра и отпусна педала на спирачката на лек наклон -задържаше.
    Точно така, но не е лошо заедно с маркучите да се смени и спирачната течност,ако не е сменяна Това е често срещан проблем при 145/6,така че не се плашете
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  8. #8
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София-Севлиево
    Age
    56
    Posts
    35

    Default

    До преди две седмици имах същия проблем. Сменяш маркучите и си О.К.
    Alfa Romeo 146 2.0 TI - Бившата любовница
    Alfa Romeo 145 & 146
    Hyndai Coupe

  9. #9
    хакуна матата detelazurno's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    1,362

    Default

    Ура Спирачките ще ги бъде Все пак се оказа от маркуча, за което благодаря за вашите съвети. Обаче преди да го сменя направих една проба, за да се уверя напълно, че е от него. Отвих леко пробката за обезвъздушаване, при което спирачната тченост вече имаше къде да се движи и спирачката охлаби веднага. После я затегнах отново и при натискането на педала отново блокира. Отидох и взех един маркуч от ТиН (11 лева бройката) и се хванах да го сменям. За съжаление чак днес поради лошото време предните дни. Та хващам аз гаечните ключове и почвам да развивам. От към апарата въри обаче от горната страна, свръзката с меката и твърдата връзка никаква я няма. Напъвам, напъвам обаче не ще и не ще. А ме е страх да натегна повече, че превърти ли става лошо или в най-лошия случай можеше да се отчупи металната тръбичка. И какво мислите, че стана?......от части дойде проблем номер 1. Леко тръгна да ми превърта гаечният ключ и се позагладиха ръбчетата на гайката. Викам си аз "така няма да го бъде" и като стегнах с един френски ключ за контра и хванах да въртя с един водопроводен след лек напън тръгна А преди това го киснах със спирачна течност уж да отхлаби ама не поиска докато не дойде подкреплението с водопроводните ключове Важното е че стана и от тук нанатък всичко беше въпрос на притягане на новия маркуч и обезвъздушаване. До момента мина успешно всички тестове. Още веднъж благодаря за насоката
    The greatest of all scientific hobbies!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •