Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Какво е това.....

  1. #1
    Старши алфист
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Love4
    Age
    59
    Posts
    746

    Default Какво е това.....

    При движение чувам някакво туп-туп-туп-туп,налично дори при пускане по инерция. Балансирах гумите,даже сложих зимните,провериха ми преднида,задница и т.н.,всичко било ОК/според майсторите в Ловеч/,но пак се чува това тупане.Вече немога да кажа дали е отпред или отзад ,но е много дразнещо и ме притеснява.Какво може да е-тампони на амортисьори,носачи....? Дайте акъл какво да правя,да сменям,че и дъщерята я кара Алфата и да не стане беля при нея. Забравих-сутрин се чува скърцане на "кокалите" й,но като я раздвижа изчезва.Това не ме шашка ,рабрах,че и на други им поскърцвали "кокалите" Благодаря предварително!
    Alfa 156 1,9 JTD - 02,2000г
    Avensis 2011 -2.0 D-4D

  2. #2
    Запален алфист mll's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Варна
    Posts
    312

    Default

    тествай при каране с леки плавни дъги спрямо правото направление на гладък асвалт и се опитай да чуеш това тупкане мени ли се, и респ гледай да го изхващаш отляво ли е или отдясно...и моята едната от летните които скоро свалих тъпкаше,при положение че и аз ги бях балансирал и нагласил, даже при смяната се оказа че нямам и крива джанта... а сега с новите зимни-няма проблем...Днес в ловеч сняг вали ли...
    156-2.4-JTD-99;
    156-2.4-JTD-SW-01;

  3. #3
    Старши алфист
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Love4
    Age
    59
    Posts
    746

    Default

    Абе май си тупка постоянно,малко по-леко при завиване и ми се струва че е вдясно отпред. Относно снега-вали дъжд,кучешки студ е,прехвъча отвреме на време и сняг
    Alfa 156 1,9 JTD - 02,2000г
    Avensis 2011 -2.0 D-4D

  4. #4
    Болен алфист vegatta's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пазарджик
    Age
    39
    Posts
    1,811

    Default

    Виж си тампоните на стабилизиращата щанга
    може проблемацията да е в тях
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD...Alfa Romeo 155 2.0 8V TS Turbo... Alfa Romeo 75 2.0 TS...Powered By ...

  5. #5
    Запален алфист mll's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Варна
    Posts
    312

    Default

    ...измисли си и проведи ред предварителни тестове....щом тупка и по инерция и на ход вероятно е проблема да се крие в колелото и контакта му със земята-виж честотата на тупкането в синхрон ли е със скоростта ти...ако е: една зима със зимните ми гуми/и то във вашият тараф беше-някъде около Микре/ ми се наложи много яко аварийно спиране със суркане на гуми на сух асфалт...тогава на едното предно не сработи мяй много добре единият абс/колата беше мерцедес/ и едната предна гума така яко ми се изтърка,че тупкаше чак до варна...когато я погледнах-износването беше като площадка-петно-10 см и каучукът беше запретнат в обратна посока на движението...начи: получават се понявга такива дефекти,дето баланса не ги фаща...има и още нещо, което ще споделя под секрет, и вече не толкова с болка колкото с гняв,или може би и с ..отвращение ли незнам как да го кажа....защото човек си е най близък и най-мил с най-близките си...но не може непрекъснато да се прощава !!! ... аз колкото пъти си дам колата било то на синът,било на жената - еби му майката...после все проблеми...кача ли се след тях,и едно по едно/знаеш че ние сме все пак хора със усет и слух към автомобилите/започват да излизат проблеми....начи идва ми...незнам кво да кажа...нямало го капака на шахтата на улицата и не видял дупката-гумата пръсната а джантата смляна.....счупен лост за чистачките...изкривен,едва не счупен ключ за запалването...а-бе кво ли не, ей ..вече не си давам колата,но като се наложи-ми се прикензва и ми се отщява от всичко...изва ми да я трясна в някоя стена и да я нямам отколкото само след едно кръгче и да и бера гайлето като ...как беше по ловешки - гламав...сума си и неща разнебитени....ей това му е тайното и деликатното на споделянето ми,дето ме беше и срам да ви го споделя...а и тук във форума....онзи ден един колега ...приятелката му я карала,та пръснала картера в някаква бабуна, та да съдел ли общината...ала бала....ако беше моя приятелка,щях да я питам.....ама...пу.ко ти кьорава ли си че не гледашшш...преди туй нам си кой колега...пак нещо дъщеря му карала....естествено способен съм да разбера...ситуация която налага разни действия,дори и спасителни...та нещо да я повредиш колата,та дори и да я блъснеш - отивам,купувам нова и продължаваме...в този смисъл не съм вещоман въобще, но иначе...сори...а-бе..кво а ти кажа...шибана работа...общи коли-не....сега колите не са скъпи-дъщеря,син,жена...дорасли ли са за кола-купуваш им отделни коли-да почнат отнякъде,може и по евтинки...ако могат да си ги поддържат,бензинче,части.....че,я колко колежки имаме в варненската група...оправят се момичетата,че пушек се вдига, ама и питат ,и четат-както и всички четем тук из форума...и знаят, че и пазят.......а нашите-да си карат ,да чупят...докато се научат...като не стават...има бусчета....то колата лукс ли е или необходимост...си зависи от гледната точка...хайде стига съм раздувал...
    156-2.4-JTD-99;
    156-2.4-JTD-SW-01;

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    София
    Posts
    103

    Default

    Както ти е казал колегата, по горе и според мен може да са тампони на стабилизираща щанга,те много трудно се хващат!Аз смених цялата предница,само тях не, и сега така като при теб ми потропва,ще ги сменям в най скоро време!А,другото което може да бъде е лагер или тампон на макферсон!
    Грях е, да я нямаш!!!АlfaRomeo-156SW/2.4JTD/Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm TI

  7. #7
    Старши алфист
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Love4
    Age
    59
    Posts
    746

    Default

    Vegatta_156
    Сега се налага да пътувам, но утре ще проверя и тази стабилизираща щанга/а как се проверява, на стенд ли трябва да се качва,че тъпанарчетата-майстори в Ловеч само ме "хвърлят по върбите"с изказвания?/
    mll -
    Какво да правя бе брато като немога да й дам една колица и да си се оправя сама?Пък и този селски град /Ловеч/не е толкова голям,ходи се и пеша.Тя иска точно тази Алфа и неще да чуе за друга кола. А между другото тя страшно ми помогна да убедим "компетентната"ми жена ,че истинската кола е само Алфа. Преди време карах Голф,после ,33 след това Меган и с дъщерята разбрахме че Алфата си е Алфа !!! Сега и жената е убедена в това и даже си мечте/както и ние с дъщерята/ за 147или 159 ! Представяш ли си колко се заразни тези Алфи,направо като бактериологично оръжие са!
    Май се увлякох с тези словоизлияния,но колегите ще ме извянят,надявам се!
    Alfa 156 1,9 JTD - 02,2000г
    Avensis 2011 -2.0 D-4D

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    София
    Posts
    103

    Default

    Аз не съм майстор,но ще ти кажа какво съм чул!До колкото знам трябва да се освободи от напрежение щангата и тогава да се проверява,въпреки,че на мен и така ми я провериха и казаха,че нищо им нямало,но се съмнявам,че моя майстор го е домързяло да ги смени или е имал много работа!?!? За мойте съм решил направо да ги сменям,разбрах,че да се сменят трябва да се разкачи предния мост!?!?
    Грях е, да я нямаш!!!АlfaRomeo-156SW/2.4JTD/Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm TI

  9. #9
    Старши алфист
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Love4
    Age
    59
    Posts
    746

    Default

    Браво,sitalk,ти направо ме "зарадва" с това разкачване на целия мост, като знам какви се тукашните майстори. Има само един дето разбира на Алфите,но преди време жена ми/като болшинството жени/се изказа неподготвена пред него и вече направо ме е срам да отида там
    Alfa 156 1,9 JTD - 02,2000г
    Avensis 2011 -2.0 D-4D

  10. #10
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Ако потърсиш в търсачката има и още една причина за леко потропване в предницата от колата и то не се дължи на тампони шарнири или биалетки а на мъртъв ход на амортисьора , с течение на времето и работата се получава мъртав ход и при движение когато минава през неравност колата амортисьора се свива обира се този ход и потропва леко , но всъщност амортисьора си върши работата и при това положение и ако не ти пречи можеш да му отложиш смяната.
    Но не е задължително тропането при теб да е от това може тампоните на носачите са се скъсали (Гумата е излята върху метална втулка) и започва да проскърцват и потропват но и да ги напуваш сус щанги и гледаш не си личат поне при мен беше от това потропването.
    Сега се сещам че има вариант и да е от рейката им аколеги който са го превили и това упражнение . Дано да не е от последните две че са скъпички , а ако е от тампони маже да се сменят само те а не целия носач примерно но всеки сам си решава
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  11. #11
    Запален алфист mll's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Варна
    Posts
    312

    Default

    ...не бих желал да се наслагвам в разговора....колегата казва че тия ту-туп вибрации са в синхрон на промяната на скоростта....така че и да има улягания и луфтове,било в укрепване на стабилизираща щанга-тампони,мъртъв ход в амортисьори,кормилни реяки,накрайници ,болтове и квото и да е...то не търсим къде рефлектира тупкането , а какво го създава....първите думи в този казус /горе/ са за въртенето на колелото-предно дясно както казва колегата....значи ако си сигурен вече че е то - смени колелото с едно задно....започни я отнякъде,и чрез игнориране ще се понапредне...а преден амортисьор-като я натиснеш и пуснеш рязко пърху предният калник над колелото,ако имаш добър поглед и усет...веднага же я забележиш и усетиш как кляка и как люшва нагоре...нагоре трябва да "изсъска бавно"-това като съвсем повърхностен първичен тест си е достатъчно показателно,но работа за усет и все пак някакъв познавателен стаж...въпрос на мнение...
    156-2.4-JTD-99;
    156-2.4-JTD-SW-01;

  12. #12
    Запален електроженист dakata's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Стара Загора-София
    Posts
    210

    Default

    Здравейте колеги,аз карам 166 и имам същия проблем.Ходих на реглаж на преден и заден мост и се оказа,че задния мост беше доста разкрачен,регулираха го,но тупкането продължава макар и по тихо,но при мен гумите са се износили от вътрешната страна затова продължава ,поне така си мисля,но все още не съм ги сменил щото ме е яд на тъпата италянка която я е карала преди мен чисто нови гуми dunlop ги е навряла в п..... ,да ме извиняват колежките ама немога да го премълча,та относно проблема на колегата:Вземи и пробвай с други гуми може проблема да е в тях
    ALFA 166 2.0TS-хубавицата
    Fiat Ritmo 125TC ABARTH-нека силата на ABARTH бъде с теб
    PEUGEOT 206 1,4HDI(служебното) егати пауъра
    Дачия Логан 1.6 power injection-с ГАС

  13. #13
    Старши алфист
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Love4
    Age
    59
    Posts
    746

    Default

    Голямо тегло,колеги! И този майстор се гаври с колицата.Сменил само тампоните на горния носач и никакъв ефект. Казва,че има някаква ВТУЛКА на долния,която трябва да се смени. Да ама навсякъде по магазините ми казват,че няма такова нещо по предницата. Абе полудях!Бях изумен,когато една продавачка ми обясни,че стабилизираща щанга и биалета било едно и също/така и излизало в компа/ Затова пак моля за някаква схема на предницата и амортисьорите или поне кажете откъде я теглите, за да им покажа в магазина какво точно търся. Е, има и резервен вариянт- отново всичко се разглобава и нося торбата със старите чести във всеки магазин
    Alfa 156 1,9 JTD - 02,2000г
    Avensis 2011 -2.0 D-4D

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    София
    Posts
    103

    Default

    Колега , явно там при вас няма оправиш Алфичката!Предлагам ти да да видиш кои са клубните сервизи в София, да си уговориш час , да ти я прегледат и правят тук!Не си чак толкова далече!
    Грях е, да я нямаш!!!АlfaRomeo-156SW/2.4JTD/Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm TI

  15. #15
    Старши алфист
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Love4
    Age
    59
    Posts
    746

    Default

    Знам, това е последния вариант,който мога да си позволя,предпоследният е купуване на окомплектовани носачи,стаб. щанга и т.н./ужасно много пари !!!/ Проблемът е,че нямам минута свободно време/работя по 12-15часа /да дойда до София и да вися цял ден там.А пък да остана без кола за 1-2-3 дни е още по-зле .Затова търся схема на предницата, да купя всичко и да оставя колата за един следобед и късно вечерта да я прибера. В магазин на "Косер" ми казаха, че ще доставят всичко за 2-3 дни и което не се сменя ще го вземат обратно.Затова търся схема на предно окачване и амортисьор.
    Alfa 156 1,9 JTD - 02,2000г
    Avensis 2011 -2.0 D-4D

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •