Results 1 to 11 of 11

Thread: ръчна спирачка

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Шумен
    Posts
    70

    Default ръчна спирачка

    Колеги имам проблем!
    Тия дни си смених спирачните дисове на задните колела, задни спирачни маркучета и накладки на всички колелета. Ефектът е, че автомобилът ми сега спира къде къде по-добре. НО... загубих ръчната спирачка. Просто нямам такава след смяната. Ако някой е сменял дискове нека да каже какво трябва да сменя или разбутам, че да оправя ръчната си спирачка. Благодаря!
    алфа ромео 155 1,7 ТС 8в

  2. #2
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    92

    Default

    Здравей колега предната ми Алфа беше 1.7 TS 8 V с която имах подобен проблем! Сега карам 2.0 ТS 8 V. Още като я взех първата не ме кефиха нещо спирачките и я закарах при едни псевдоразбирачи които ми казаха, че трябва да сменям спирачната помпа! Ок, взех нова италиянска но след два дена градско ефекта се оказа че е пак същия! направи ми впечатление ( 1.7 беше сас стандартното - по-меко окачване) че каточе ли предните спирачки даржат значително по-добре от задните, а ръчната ми хващаше слабо на последния зъб! Едни приятелчете ми дадоха съвет за сервиз и когато им я закарах ми обясниха, че спирачните цилиндърчетана задните дискове били под 45 градусов наклон и обезвъздушаването им било доста трудно и ме препратиха към сервиз в който ги обезвъздушават със помпа, която изсмуква старата спирачна течност и след като системата е напълно празна спръсква по налягане новата! Не казвам със сигурност нищо но все пак провери и този момент! Ефекта при мен беше положителен но май е време и с новата 155-ца да посетя това място
    Alfa Romeo 155 2.0 TS 8V '95 Вече Бивша

  3. #3
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default :-)

    Така подред.
    1. идиотски звучи но поглеждаш дали си закачил хубаво въжетата.
    2. ако да, проверяваш да не са клеясали в броните на жилата и дали се движат свободно.
    3. ако всичко е наред дигаш ръчката на ръчната на 3 - 4 зъба и после отдолу с регулиращата гайка натягаш докато отзад не заработи като хората.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  4. #4
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Шумен
    Posts
    70

    Default

    Аз я натягах ръчната от тази гайка. Става въпрос за гайката вътре в салона непосредствено под лоста нали?. Натегнах я. Сега лостът по стегнато се движи, но само това. Колата и при най-малък наклон си тръгва както е на ръчна. Преди да сменя накладките държеше супер. Ще видим как ще се оправя.
    алфа ромео 155 1,7 ТС 8в

  5. #5
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by koko
    Аз я натягах ръчната от тази гайка. Става въпрос за гайката вътре в салона непосредствено под лоста нали?. Натегнах я. Сега лостът по стегнато се движи, но само това. Колата и при най-малък наклон си тръгва както е на ръчна. Преди да сменя накладките държеше супер. Ще видим как ще се оправя.
    а дали са ти се напаснали накладките?
    я провери
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  6. #6
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default :-)

    А вообще сигурен ли си че задните колела спират. Сега най-лесно ще провериш като погледнеш диска. Ако е лъскав спират ако е ръждясал значи имаш проблем
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  7. #7
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Шумен
    Posts
    70

    Default

    Лъскав си е диска и колата спира добре. На ръчна хваща но съвсем малко. Утре ще я карам в сервиза за да видим какво става.
    алфа ромео 155 1,7 ТС 8в

  8. #8
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Шумен
    Posts
    70

    Default ПРОБЛЕМЪТ Е ОТКРИТ

    Оказа се, че причината да не държи ръчната ми спирачка били тресчотките в механизма за спиране на задните колелета. Просто в сервиза разкачиха жилата от задните колела, тресчотките сами си дойдоха на мястото. Закачихме жилата и сега като потеглям с газ на първа задните колелета се влачат. Имам ръчна за чудо и приказ!Супер е!
    алфа ромео 155 1,7 ТС 8в

  9. #9
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Просто в сервиза разкачиха жилата от задните колела, тресчотките сами си дойдоха на мястото.
    Ще може ли обяснение на кое казваш тресчотки (на лостовете, за които се закачат жилата ли?) и как сами са си дошли на мястото?

    Просто от както имам колата (1.5 год.) нямам ръчна, а съм сменил всичко отзад, без апаратите (и апарат съм разглобявал с 1 съфорумец, та после се псувахме, че сме го направили), и нещо не мога да си обясня написаното.

    Благодаря предварително.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Шумен
    Posts
    70

    Default

    според думите на майстора в сервиза това било механизъм вътре в спирачния апарат. След като освободиш жилото, трябва примерно с отверка да развартиш лоста, на който до този момент е било закрепено жилото на ръчната спирачка. Ще разбереш дали си свърил работа след като завъртиш колелото и с минимално усилие с отверката побутнеш лоста. Ако колелото престане веднага да се върти значи всичко е станало ок. Ако не, трябвало да се нагрява спирачния апарат в долната му част при жилото за да освободи тази така наречена тресчотка. Лично аз до този момент свързвах тресчотката само и единствено с инструмент за развиване, респективно завиване на винтове и гайки .
    Но колата трябва да е на стенд или с крик последователно да повториш това откачане на жилата за всяко от задните колелета. Щом казваш, че всичко си сменил по спирачната система, явно се касае за същия проблем. Ако и това не стане вероятно си за смяна на апаратите. За съжаление аз съм за смяна на предните спирачни апарати, че ужасно тракат и при съвсем малки неравности. Но това е друга тема.
    алфа ромео 155 1,7 ТС 8в

  11. #11
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Благодаря. Някой ден (като ми дойде музата) ще тествам.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •