Results 1 to 10 of 10

Thread: Малка ел. аларма питанка

  1. #1
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default Малка ел. аларма питанка

    Понеже алармаджия-бездарник ми е връзвал алармата до вчера трябваше да чакам 10-тина секунди да ми изгаснат плафоните в купето, за да мога да си заключа колата с алармата (с централното). Иначе издаваше някакъв неин си недоволен звук и се заключваше сама сред ~ минута и 30 сек. Това, обаче ми топеше нервите до вчера. Като се има предвид, че нямам упътване за нея всичкия кабеляк беше обстойно изследван и проблема отстранен (чрез прекъсване на кабелчето " - ", отиващо към шофьорската врата). На него ще си оставя прекъсвачите към багажника и предния капак. Сега, обаче за купето разчитам само на обемните датчици, които към момента не ме устройват и искам да си имам и сигнализация при отваряне на врата. Понеже алармата има възможност да приема и " + " прекъсване откъм врати, мисля да я свържа към " + "-са на индикаторите за отворена врата. Обаче този кабел е само 1 и ако закача 4-те +-чета на индикаторите там при отваряне на 1 врата ще ми светват и 4-те на чек-панела.
    Та най-накрая към въпроса: какви диоди ми трябват, за да не ми връща по + -овите кабели към всичките светодиоди? Любител съм и не мога да се справя с изчислението на съответните мерни единици. Ето и една груба схема на това което питам:
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  2. #2
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Слагаш най-обикновени диоди, примерно 1N4007, по 10-ина стотинки са.
    Обаче сигурен ли си че така, както си го начертал, има + на кабелите?
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  3. #3
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Не разбрах много много от написаното,но това което разбрах е че кабела за отворена врата е вързан на ключето на вратата.Щом може да се върже и през + и през - премери някоя от лампите в плафоните през какво се управлява и я вържи там.Не на ключалката.Която и врата да отвориш плафона ще светне. Най-удобно ще е на този в краката(ако имаш такъв).
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  4. #4
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Quote Originally Posted by tonov
    Слагаш най-обикновени диоди, примерно 1N4007, по 10-ина стотинки са.
    Обаче сигурен ли си че така, както си го начертал, има + на кабелите?
    Със сигурност на буксата за индикаторите на панела трябва да са 4 кабелите, а дали са + честно казано не съм мерил. Ако са " - " диоди не може ли да се използват? Принципно 1N4007 е отговора, който търсех, благодаря колега.

    Не разбрах много много от написаното,но това което разбрах е че кабела за отворена врата е вързан на ключето на вратата.Щом може да се върже и през + и през - премери някоя от лампите в плафоните през какво се управлява и я вържи там.Не на ключалката.Която и врата да отвориш плафона ще светне. wink Най-удобно ще е на този в краката(ако имаш такъв).
    Плафона се управлява точно от "-" , идващ от микропревключватела в бравата на вратата , така беше и вързана алармата. Понеже не е сложено необходимото реле за закъснение или кондензатор или не знам и аз какво е трябвало да се сложи, докато не изгасне плафона няма заключване. Това, което предлагаш аз искам да го избегна. Благодаря за отговора все пак.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  5. #5
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Значи провери алармата дали няма копче за превключване дали ще се управлява през + или -.С брат ми сами си слагахме алармата и е вързана на плафона и се заключва и отключва при всяко положение.Нещо майстора ти е омотал кабелите
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  6. #6
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Quote Originally Posted by TRENDi
    Quote Originally Posted by tonov
    Слагаш най-обикновени диоди, примерно 1N4007, по 10-ина стотинки са.
    Обаче сигурен ли си че така, както си го начертал, има + на кабелите?
    Със сигурност на буксата за индикаторите на панела трябва да са 4 кабелите, а дали са + честно казано не съм мерил. Ако са " - " диоди не може ли да се използват? Принципно 1N4007 е отговора, който търсех, благодаря колега.
    Може и при минус, само трябва да ги обърнеш И алармата да се настрои да реагира на минус
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  7. #7
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    И алармата да се настрои да реагира на минус
    Понеже алармата има възможност да приема и " + " прекъсване откъм врати...
    т.е. има си готов извод и за "-" прекъсване (в момента там съм вързал допълнителните прекъсвачи за багажник и пр. капак), без настройки (стара е на библия тая аларма, но изглежда е била скъпа - шок датчика и обемните датчици са на отделни модули и има възможност за още 1 модул някакъв да се закачи). 10х още 1-нъж колега :P
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  8. #8

    Default

    Понеже не е сложено необходимото реле за закъснение или кондензатор или не знам и аз какво е трябвало да се сложи
    ами ако имаш изход на алармата за "послесвет на плафона по "-" не се слагат никви релета . . . връзва се този изход от алармата и можеш да си заключиш веднага без да чакаш плафона да гасне - той ше си свети естествено само че алармата ше "знае" това и няма да си издава недоволните звуци

    Чакай са да те питам :
    -преди да пипаш ти към кой цвят кабел идващ от врата ти беше вързан изхода на алармата за охрана на врати и капаци ?
    Alfa Romeo 155 1.8TS Cuore Sportivo

  9. #9
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Quote Originally Posted by Cuore_Sportivo
    Чакай са да те питам :
    -преди да пипаш ти към кой цвят кабел идващ от врата ти беше вързан изхода на алармата за охрана на врати и капаци ?
    След 2 часа разплитане и мерене на кабеляк не ми останаха нерви да свалям и тапицерията на вратата... На алармата отиваше на кабел, под който на платка пишеше door - (видях надписите по платката след като се бях обезнадеждил и беше изкорубена от кутията). А иначе може и да има "послесвет на плафона"(макар, че не ми се вярва), но не всички изходи на нея са надписани, имаше поне 4-5 изрязани и изолирани изхода, 4-5 изхода на обща маса и всякакви такива чудесии навързани...

    ами ако имаш изход на алармата за "послесвет на плафона по "-" не се слагат никви релета . . . връзва се този изход от алармата и можеш да си заключиш веднага без да чакаш плафона да гасне - той ше си свети естествено само че алармата ше "знае" това и няма да си издава недоволните звуци
    Досещам се, че има такива шукарийки към съвременните аларми, съдейки по МАК-а на колегата hristian37, който има на тяхната 155-ца.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  10. #10
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Вече всичко е на 6. 4-те кабела за индикаторите на панела са "-". Вързах ги по горната схема и ... нищо не направих (съответно с обръщане на диодите за - ), защото се оказа, че и копелетата (плафоните) взимат - от индикаторите точно при чек-панела (при отваряне на врата и откачена букса на панела не се палят) и ме ебават . С връзването по горната схема с диоди просто не ми светваха всички индикатори при отварянето на 1 врата, но проблемът с плафоните оставаше. ...И съответно сложих 1-но мостче с диод на кабела отиващ към тях (№6 на долната схема) и взех "-" за алармата преди моста (откъм буксата) - всичко стана, както трябваше да го е направил пишман-алармаджията, дето я е слагал някога. Покрай тази игра си вързах и индикаторите да светят без контакт при отворена врата и сега съм доволен .

    Схемата дето съм направил на 2-те букси на панела, гледани отгоре след изваждането му (панела без чек-контрол - само с индикатори и часовник):

    1 и 5 -> постоянна маса (-)
    2 -> постоянен (+)
    3 -> (+) при вкл. на светлини
    4 и 12 -> (+) при контакт (за 4 не се сетих да премеря, но на 12 без контакт е (-), въпреки това и на 4-те вързах постоянен (+), за да ми свети и индикатор при отворена врата без контакт и не се запалих )
    6 -> (-) към плафоните при отваряне на врата
    7 -> (-) индикатор пр. лява врата
    8 -> (-) индикатор пр. дясна врата
    9 -> (-) индикатор задна лява врата
    10 -> (-) индикатор задна дясна врата
    - и - -> празни места (възможно е да беше само 1, евентуално за индикатор на багажника)
    11 и 13 -> и на 2-те имаше постоянно (-)

    Цветовете на 7,8,9 и 10 са сиво с някакъв друг, а на 11 не ми направи впечатление и затова е сложен някакъв.

    Вярвам, че все на някой ще му е полезна и ще си спести замерването.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •