Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Климатик и охлаждане на фреона

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Пловдив
    Posts
    256

    Default Климатик и охлаждане на фреона

    Здравейте!
    Онзи ден ходих да ми прегледат климатика, защото когато колата е на място - само на обороти не охлажда добре. Казаха ми че едната перка на радиатора не се включвала, което е факт и аз я виждам. Въпросът ми е, трябва ли когато колата не е загряла и включа климатика да се включват и двете перки. По пътя на логиката би трябвало да се включват, за да охлаждат по-добре фреона. Ако може някой да провери как е при него ще съм много благодарен.
    146 1.6 Boxer '96

  2. #2
    Войник на съдбата Crusader's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Сливен
    Age
    47
    Posts
    1,737

    Default

    не мисля че тия перки охлаждат фреона
    Mitsubishi Outlander
    Mitsubishi Space Star
    Daihatsu Terios

  3. #3
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    А компресора според теб за какво е?
    Перките нямат връзка с климатика.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Пловдив
    Posts
    256

    Default

    Quote Originally Posted by morfius
    А компресора според теб за какво е?
    Перките нямат връзка с климатика.
    Не ми е много ясно!!! Значи да не ги слушам, че трябвало да се включват и двете перки
    146 1.6 Boxer '96

  5. #5
    Войник на съдбата Crusader's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Сливен
    Age
    47
    Posts
    1,737

    Default

    Ми компресора, нагнетява газа.
    Аз не съм много на ясно с хладилната техника, ма до колкото знам компресора нагнетява газа и после газа се пропуска през някакъв вентил, процеса е ендотермичен в едната посока и екзотермичен в другата посока /ако си с АЦ/, а кондензатора на климатроника се охлажда и без да е обдухван, перките имат връзка само с температурата на ДВГ.
    Може и да греша, ако е така - поправете ме.
    Mitsubishi Outlander
    Mitsubishi Space Star
    Daihatsu Terios

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    PLOVDIV
    Posts
    309

    Default

    ако не е включен климатика 2 рата перка се вкючва когато колата загрее над определени градуси, иначе се вкючва само едната. н о когато се включи климатика трябва и 2 те перки да се включат . ако не се включат имаш някъкъв проблем, може да е преостата защото тои ги управлява когато е на лкиматик, иначе ги управлява датчика за температирата, дето е долу в ъгъла на водния радиатор. може да го шунтираш като укасиш на буксата и да видиш дали ти се задеистват и 2 те преки, или да оставиш колата да загрее и да видиш дали ти се включва втората перка. успех
    НАЙ-БЪРЗИЯТ ПЪТ ДО ВКЪЩИ ->146-BOXER 1.6

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Пловдив
    Posts
    256

    Default

    Мерси, ще проверя.
    146 1.6 Boxer '96

  8. #8
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by Crusader
    ...Може и да греша, ако е така - поправете ме.
    А онзи радиатор, дето е вързан към системата с фреон за какво е, ако не да охлади малко страстите, идващи от купето Че даже е от алуминий и заварките по него са от евтините има-няма 20-ина лв на заварка вземат
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  9. #9
    Войник на съдбата Crusader's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Сливен
    Age
    47
    Posts
    1,737

    Default

    Quote Originally Posted by Crusader
    .... а кондензатора на климатроника се охлажда и без да е обдухван....
    Ми на тоя радиатор му се вика кондензатор, поне до колкото знам аз
    Mitsubishi Outlander
    Mitsubishi Space Star
    Daihatsu Terios

  10. #10
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by Crusader
    Quote Originally Posted by Crusader
    .... а кондензатора на климатроника се охлажда и без да е обдухван....
    Ми на тоя радиатор му се вика кондензатор, поне до колкото знам аз
    Добре, де. Не се изразих правилно

    В този кондензатор става отдаването на топлината, отнета от въздуха в колата при изпарението на фреона във вътрешните серпантини.
    Понеже компресорът е вързан към коляновия вал (посредством една тракаща демпферна шайба, ма тва е друга тема ), на празни обороти капацитетът му не е достатъчен да сгъсти и без това доста разширените горещи, фреонови пари от купето и охлаждането е неефективно. Затова се налага парите да бъдат допълнително обдухвани от вентилаторите при преминаването през кондензатора, за да се охладят като хората . В движение това може да става чрез естествения поток от въздух.
    Учил съм корабни климатични уредби, не автомобилни, ама принципът е същия, освен ако не съм позабравил вече материята, де
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  11. #11
    Войник на съдбата Crusader's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Сливен
    Age
    47
    Posts
    1,737

    Default

    Ми ко стаа с тоя радиатор кат пусне вътре да духа топло АС-то, а ДВГ-то още не е загряло и колата е на място
    Па и компресора е вързан с ДВГ-то посредством ремък , шайбите башка, а за другото съм съгласен,
    ...при TS-а таа раота не е тъй, климата си бачка и без обдухване на място, ма ние сме само един фан
    Mitsubishi Outlander
    Mitsubishi Space Star
    Daihatsu Terios

  12. #12
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by Crusader
    Ми ко стаа с тоя радиатор кат пусне вътре да духа топло АС-то, а ДВГ-то още не е загряло и колата е на място
    Па и компресора е вързан с ДВГ-то посредством ремък , шайбите башка, а за другото съм съгласен,
    ...при TS-а таа раота не е тъй, климата си бачка и без обдухване на място, ма ние сме само един фан
    Ми нали си разбрал вече - не духа топло

    На топло климатика не играе. Те не са като домашните. Само охлаждат. Иначе принципно се обръща схемата и изпарението би ставало с кондензатора, а ролята на кондензатор би играла вътрешната серпантина. А това, че са зацепени с ремък да не те смущава, в случай, че топлиш, съединителят на компресора не е зацепен

    Аз от ТС не разбирам, от ЖТД - също, ама знам, че по принцип това е общ проблем с охлаждането на празни обороти. Просто мощността, предавана от ДВГ-то не е достатъчна да завърти както трябва компресора. Пробвал съм на мойта с напълнен фреон да дигна 2000 оборота и струята се усеща как лееко застудява.

    БТВ забравих да уточня, че включването на перката май се отнася най-вече за супер-експресното охлаждане - като го дадеш на това положение копчето за градусите и перката автоматично се включва. Иначе за по-високи градуси може и да не се налага вентилатор
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Велико Търново
    Age
    54
    Posts
    163

    Default

    В момента в който се включи компресора на климатика и вдигне достатъчно налягане в системата се включва и вентилатора /вентилаторите/ за да може да се отнема по добре топлината от кондензора. Всяко друго положение показва че има проблем в системата. Почти всички имат домашни климатици и са забелязали че там вентилатора работи винаги заедно с компресора /изключение прави режима размразяване на външното тяло зимата/. За тези които са по любопитни могат да разгледат ел схемата на Алфата и да видят от къде се включват вентилаторите /от термовключвателя на радиатора и от датчика на налягане на клиамтика/

  14. #14
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by stenli
    ...и от датчика на налягане на клиамтика/
    А.К.А. пресостат, който оригинален струва 150 кинта, но за щастие има и някакви за по 50-60 лв, дето вършат работа
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  15. #15
    Политкомисар Yon's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    В. Търново
    Posts
    1,226

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy
    Затова се налага парите да бъдат допълнително обдухвани от вентилаторите при преминаването през кондензатора, за да се охладят като хората . В движение това може да става чрез естествения поток от въздух.
    Само за протокола: в кондензатора "кондензира фреона" т.е преди и след компресора е газ след кондензатора е течност за да се получи същата трябва охлаждане и то здраво
    97' Alfa Romeo 146 1.6 TS
    06' Smart Forfour 1.3

    .....и тогава Ботев слязъл от Балкана със "Шмайзер" в ръка....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •