Club Alfa Romeo Bulgaria

Club Alfa Romeo Bulgaria (http://clubalfaromeo.com/forum/index.php)
-   Алфа Ромео 145/6 (http://clubalfaromeo.com/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Диагностика 145/6 боксер. (http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=97777)

markoff 19-06-2018 12:15

Диагностика 145/6 боксер.

Моля всички колеги, събрали някакъв опит, да споделят какъв софтуер и хардуер (кабел) ползват.
За какво и как им е свършила работа въпросната диагностика?
Какви са разликите м/у 1.3, 1.6 и 1,7, относно букса, кабел и софтуер използвани за диагностика?
Като цяло всичко което може да е полезно свързано с диагностиката на тези двигатели.

Открих само две или три теми където е засегнат въпроса, но нищо конкретно...

Поздрави!

ivan dimitrov 19-06-2018 18:25

Няма много решения, понеже няма и много нужда от тях. Единственото работещо решрние за което аз зная е Visa. Кабелът изисква два com порта и няма някакво съществено приложение. Това за 1.6 Рочестър. Грешките се трият с изключване на батерията и компа от конекторите за няколко минути. Някъде имах софтуерът и схема на кабелът, но едва ли съм ги запазил. Самият кабел, отдавна го разпарчосах.
1.7 вероятно се поддържа от по вече програми.

mordohy 20-06-2018 20:40

Трипиновият кабел го имам. Даже и мултито, но както каза Бледо зеления, от това файда няма.

bobi1997 20-06-2018 23:20

Колегите са казали основното, но аз ще добавя някои подробности, защото се бях заровичкал и аз в диагностики.

Разлика в буксите за диагностика м/у кубатурите няма. Всичките са с 3-пинова, намира се на дясното бомбе. Аз си купих МЕС кит, което освен софтуер включва и кабели, като кабелът, който ти трябва е 3-пиново мъжко към ОБД2, като това служи за преходник. Другото вече си е нормален ОБД2 към USB.

Обаче изядох дървото частично, защото 1.6 боксера не се поддържа, независимо дали е с инжекцион Рочестър или Бош. Но 1.7 16в се поддържа, а също така и 1.3 Магнети Марели. Аз даже мойта 1.3-ка преди да я поразкостя я вързах и всичко сработи, като дава някакви данни програмката, освен че могат и да се трият грешки и т.н.

Като цяло на мен си ми е интересно да се занимавам с това и си купих, абсолютно всички кабеляци и за по-новите италианки, но ако ти е за диагностика само за боксера, не съм много сигурен дали е оправдано. В крайна сметка тия коли наистина се оказаха не толкова сложни и почти няма нещо, което да не може да се диагностицира и без софтуер.

Ако искаш можем да се разберем и да се видим да я закачим на диагностиката ей така, защото и на мен ми е интересно?

markoff 28-06-2018 10:58

Колеги, благодая за отзивите.
Като цяло от мненията по-горе не ми се изясни какво, как и от къде да сдобия за да си направя сам диагностика на автомобила и ще се наложи да си поровя и почета повече. Разбирам че сте минали по този път и сте достигнали до извода че е абсолютно излишно или неоправдано скъпо... след като могат да се изтрият натрупаните грешки с откачане на акумулатора. Това е ок и аз вече го знам, но това което ми е нужно е не да трия грешки, а да установя къде и защо грешката се получава.
Като цяло колата работи добре, но неизвестно поради каква причина в даден момент решава да обърка смесите и започва да се дави и да не върви (трудно потегля от място, няма ряз и т.н.), при опит да запаля отново колата не иска да запали самостоятелно и иска подаване на газ и потегля с е..ти напрежението (не върви), тези проблеми изчезват след рестарт и се появяват отново след не определен срок и при не определени обстоятелства. Проблемите са идентични и на газ и на бензин (с ГИ е) което предполага некоректни стойности които карат колата да набива повече от необходимото гориво (мирише на неизгорял бензин, газ)
Представях си, че в рамките на няколко десетки лева ще се екипирам с необходимия кабел и софтуер и при появата на проблема, ще мога да видя къде е и да го отстраня.
Към колегата bobi1997, благодаря за предложението, ще се радвам да се срещнем и да обменим опит... доста ми е натоварен графика и срещата е възможна някоя неделя, първата възможна е на 08.07. , рано е да се уговорим от сега, най-добре е по телефона/viber.
0889 714424
Петър

Поздрави на всички :)

bobi1997 28-06-2018 11:49

Ще се чуем, да. A иначе покупката на МЕС Кит е елементарна.

Прилагам линк към обявата.

https://www.olx.bg/ad/diagnostika-fi...tml#8241e7bafd

Момчетата са коректни и се отзовават ако имаш някакъв проблем свързан с диагностиката. Цената за пачнат софтуер към някоя от последните версии + 3-пинов адаптер, който ти трябва за боксера е 100 лв. Важно е да се уточниш като говориш с тях, че трябва да има и VAG COM KKL кабела, макар че мисля, че той по подразбиране си е в комплекта. Това е общо взето, ако нещо още те интересува питай..

markoff 28-06-2018 16:38

2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by bobi1997 (Post 1550578)
Ще се чуем, да. A иначе покупката на МЕС Кит е елементарна.

Прилагам линк към обявата.

https://www.olx.bg/ad/diagnostika-fi...tml#8241e7bafd

Момчетата са коректни и се отзовават ако имаш някакъв проблем свързан с диагностиката. Цената за пачнат софтуер към някоя от последните версии + 3-пинов адаптер, който ти трябва за боксера е 100 лв. Важно е да се уточниш като говориш с тях, че трябва да има и VAG COM KKL кабела, макар че мисля, че той по подразбиране си е в комплекта. Това е общо взето, ако нещо още те интересува питай..

Благодаря, това беше от полза.
Можеш ли да пуснеш снимка на 3 пиновия кабел?
Ако съм на прав път кабела трябва да е комбинация от тези двата:
https://www.ebay.com/itm/VAGCOM-USB-...r=572214182703
и
https://www.ebay.com/itm/3-Pin-to-16...19.m1438.l2649
Програмата мисля че я открих в руските сайтове.

Speeder 28-06-2018 16:54

Пишете какъв е резултата и какво може да се прочете.
Дали ламбдата се разчита?

bobi1997 28-06-2018 23:02

Quote:

Originally Posted by markoff (Post 1550614)
Благодаря, това беше от полза.
Можеш ли да пуснеш снимка на 3 пиновия кабел?
Ако съм на прав път кабела трябва да е комбинация от тези двата:
https://www.ebay.com/itm/VAGCOM-USB-...r=572214182703
и
https://www.ebay.com/itm/3-Pin-to-16...19.m1438.l2649
Програмата мисля че я открих в руските сайтове.

Последователно се навързват и двата кабела. 3-пиновият преходник към ОБД-мъжко се свързва с VAG COM KKL, който пък е с женско ОБД и той на свой ред директно с USB-то към лаптопа.

Иначе това са кабелите, да. Единствено на обявата за първия кабел последната от снимките е по-различен от моя, но останалите снимки са точно като на моя. А 3-пиновия фиатския при мен е само с допълнителен червен кабел, което ще рече само "+", но честно казано не виждам особена разлика дали ще му подадеш само "+" или ще го свържеш и към минуса на акумулатора.

Честно казано по този начин може за доста малко пари да си сглобиш една диагностика, но трябва софтуера да е пачнат, за да се поддържат всички функции. На мен лично не ми се филмираше да търся всичко по отделно и за това заложих на готовия вариант, но и ти ще успееш според мен.

Quote:

Originally Posted by Speeder (Post 1550615)
Пишете какъв е резултата и какво може да се прочете.
Дали ламбдата се разчита?

Колега, на 1.3 Марелито разчита страшно много неща, съжалявам, че нямам скрийншот, когато я бях свързал моята преди да я разглобя. Чете ламбдата, ТПС, температура входящ въздух, МАП, всякакви температури, стартира климатика, диагностицира запалването и куп други неща. Но това за 1.3. За 1.6-цата независимо дали с инжекцион Бош или Рочестър въобще не се поддържа. Може да ти прочете само АБС-а ако имаш. 1.7 16в се поддържа, но за жалост не съм имал възможност да го изпробвам на този мотор.

ivan dimitrov 29-06-2018 19:44

Проблемът не е какво чете хардуерът и софтуерът. Истинският проблем е интерпретацията на данните които се четат. Особено пък, при автомобили с две горива.
Като пример - отчитаме грешка на лампда сондата, нивото остава не променено за по дълго от допустимото време, ЕКУ отчита грешка и даже я сигнализира. Е, и!? На въпросът кое е причина за това, кабелът няма еднозначен отговор. Ако някой си мисли че смяната на сондата ще реши проблемът, то вероятноста да се "набучи" на безсмислена смяна на работещи компоненти е голяма. Системата е не много сложна, но е с обратна връзка и зависима от по вече от 1 входни данни.

bobi1997 30-06-2018 00:01

Така е, да. Като видиш грешка еди си къде, това не е еднозначен отговор и решение на проблема. За това и аз съм на мнение, че за тия елементарни мотори с грубо казано 5-6 датчика, няколко сензора и няколко релета и реостата, които управляват всичко не е особено необходима тази диагностика.

ivopifeca 30-06-2018 00:17

Quote:

Originally Posted by markoff (Post 1550577)
Колеги, благодая за отзивите.
Като цяло от мненията по-горе не ми се изясни какво, как и от къде да сдобия за да си направя сам диагностика на автомобила и ще се наложи да си поровя и почета повече. Разбирам че сте минали по този път и сте достигнали до извода че е абсолютно излишно или неоправдано скъпо... след като могат да се изтрият натрупаните грешки с откачане на акумулатора. Това е ок и аз вече го знам, но това което ми е нужно е не да трия грешки, а да установя къде и защо грешката се получава.
Като цяло колата работи добре, но неизвестно поради каква причина в даден момент решава да обърка смесите и започва да се дави и да не върви (трудно потегля от място, няма ряз и т.н.), при опит да запаля отново колата не иска да запали самостоятелно и иска подаване на газ и потегля с е..ти напрежението (не върви), тези проблеми изчезват след рестарт и се появяват отново след не определен срок и при не определени обстоятелства. Проблемите са идентични и на газ и на бензин (с ГИ е) което предполага некоректни стойности които карат колата да набива повече от необходимото гориво (мирише на неизгорял бензин, газ)
Представях си, че в рамките на няколко десетки лева ще се екипирам с необходимия кабел и софтуер и при появата на проблема, ще мога да видя къде е и да го отстраня.
Към колегата bobi1997, благодаря за предложението, ще се радвам да се срещнем и да обменим опит... доста ми е натоварен графика и срещата е възможна някоя неделя, първата възможна е на 08.07. , рано е да се уговорим от сега, най-добре е по телефона/viber.
0889 714424
Петър

Поздрави на всички :)

Колега това,което ти придърпва и няма ряз,когато е валяло ли е?После се оправя?Имаш ли кора под двигателния отсег?

---------- Post added at 20:17 ---------- Previous post was at 20:15 ----------

Смени си кабели свещи,и бубината,ако имаш възможност...Бобката е много точен,и ще ти помогне винаги.Имаш проблем с токовете според мене...

bobi1997 30-06-2018 00:36

Quote:

Originally Posted by ivopifeca (Post 1550683)
Колега това,което ти придърпва и няма ряз,когато е валяло ли е?После се оправя?Имаш ли кора под двигателния отсег?

---------- Post added at 20:17 ---------- Previous post was at 20:15 ----------

Смени си кабели свещи,и бубината,ако имаш възможност...Бобката е много точен,и ще ти помогне винаги.Имаш проблем с токовете според мене...

Аз не съм срещал 145/6 боксер с кора под двигателя. Твойта да не би да има, Иво?

markoff 30-06-2018 09:49

Като пристигнат кабелите, ще пиша какво и как съм видял и какви изводи мога да си направя. В най-лошия случай ще съм се набутал с 13,15 лв. за кабел който с нищо не ми е полезен...

ivopifeca 30-06-2018 10:45

Quote:

Originally Posted by bobi1997 (Post 1550687)
Аз не съм срещал 145/6 боксер с кора под двигателя. Твойта да не би да има, Иво?

И моята няма,Боби.А за другите, не зная,не съм имал допир с други боксери ,освен моя.Мислех,че на моята е махната,и че фабрично имат.

All times are GMT +3. The time now is 14:36.